Ministerstvo ukončilo hodnotenie ponúk protivzdušnej obrany, za izraelskou sa umiestnili aj ďalšie

6.9.2023 (SITA.sk) –  Rezort obrany ukončil proces posudzovania ponúk na dodanie systémov protivzdušnej obrany veľmi krátkeho a stredného dosahu.

Na základe hodnotenia expertov ministerstvo odporúča v prvej etape obstaranie prostredníctvom uzatvorenia medzivládnej dohody na dodanie jedného mobilného systému stredného dosahu s Izraelom.

Nemecká aj francúzska ponuka

Za izraelskou ponukou sa umiestnila nemecká a francúzska. Pre zabezpečenie prenosných kompletov protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu ministerstvo odporúča uzatvoriť dohodu s Poľskom, pričom za ním nasleduje Švédsko, Francúzsko a Južná Kórea. Obstarávacie náklady na obidva typy odporúčaných systémov sú vo výške takmer 194 miliónov eur.

Ako rezort spresnil, predpokladaná hodnota zákazky bola viac ako 196 miliónov. Dodanie techniky sa v rámci ponúk pohybuje v rozmedzí rokov 2024 až 2027. Záverečné rozhodnutie pri výbere najvhodnejšieho riešenia však urobí vláda. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Štátny tajomník MO SR Marian Majer sa vyjadril, že otázka zabezpečenia modernej protivzdušnej obrany SR patrí medzi dlhodobé nedostatky v obranných spôsobilostiach krajiny.

Platí, že vďaka spojencom máme príležitosť vyriešiť túto potrebu k spokojnosti aj z hľadiska hodnoty, ktorú môžeme v rámci dostupných zdrojov získať. Výsledné návrhy riešení reflektujú špecifické potreby našich ozbrojených síl a krajiny,“ uviedol Majer.

Urgentná potreba rozvoja protivzdušnej obrany

Generálny riaditeľ Sekcie modernizácie MO SR a národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Michal Homza doplnil, že na základe skúseností z prebiehajúceho konfliktu musí nielen Slovensko, ale aj mnoho spojeneckých štátov riešiť urgentnú potrebu rozvoja spôsobilostí protivzdušnej obrany.

„Táto situácia preto vytvára veľkú záťaž na existujúce výrobné kapacity, čoho dôsledkom je rast cien a predlžovanie doby dodávok. Z uvedených dôvodov je pre Slovensko nevyhnutné urobiť toto rozhodnutie čo najskôr,“ vyhlásil Homza.

Rezort obrany predložil svoj návrh na posúdenie aj Útvaru hodnoty za peniaze a nasledovať bude predloženie materiálu na rokovanie vlády, ktorá rozhodne. V prípade neúspešných rokovaní s vybraným štátom ministerstvo navrhne pokračovanie v rokovaniach s nasledujúcimi štátmi v poradí.

Viac k témam: obrana štátu, Protivzdušná obrana
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo ukončilo hodnotenie ponúk protivzdušnej obrany, za izraelskou sa umiestnili aj ďalšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *