Ukrajinský parlament schválil vymenovanie Rustema Umerova za nového ministra obrany

6.9.2023 (SITA.sk) – Ukrajinský parlament v stredu schválil vymenovanie Rustema Umerova za nového ministra obrany po tom, ako z funkcie odstúpil Oleksij Reznikov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Za vymenovanie doterajšieho šéfa Fondu štátneho majetku Ukrajiny na post ministra obrany hlasovalo 338 poslancov a jeden sa hlasovania zdržal. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Nový ukrajinský minister obrany Umerov, ktorý je Krymský Tatár narodený v Uzbekistane, zohrával významnú rolu v mierových vyjednávaniach s Moskvou v úvodnej fáze otvorenej ruskej vojny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil svoje rozhodnutie odvolať Reznikova v nedeľu. Následne na to Reznikov predložil rezignáciu parlamentu, ktorý ju schválil v utorok. Reznikov bol ministrom obrany od novembra 2021.

Po tom, ako Rusko odštartovalo inváziu na Ukrajinu, zohrával mimoriadne dôležitú rolu v koordinácii vojenskej pomoci od zahraničných spojencov. Pôsobenie Reznikova na poste šéfa rezortu obrany však poškodilo niekoľko škandálov v súvislosti s nákupmi vybavenia pre ukrajinských vojakov.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinský minister obrany, Ukrajinský prezident, Vymenovanie do funkcie
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinský parlament schválil vymenovanie Rustema Umerova za nového ministra obrany © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *