Dolná komora ruského parlamentu predbežne schválila anulovanie ratifikácie zákazu jadrových skúšok

17.10.2023 (SITA.sk) – Dolná komora ruského parlamentu predbežne schválila návrh zákona, ktorý anuluje ratifikáciu globálneho zákazu jadrových skúšok. Týmto krokom sa Moskva chce vyrovnať Spojeným štátom, ktoré zmluvu podpísali a neratifikovali.

Hlasovanie prebehne tento týždeň

Štátna duma počas prvého z troch vyžadovaných čítaní jednomyseľne podporila odvolanie ratifikácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Konečné hlasovanie je naplánované ešte na tento týždeň.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Predseda dolnej komory parlamentu Viačeslav Volodin počas utorňajšieho zasadnutia povedal, že Rusko takto reaguje na to, čo označil za „bohorovný prístup USA k plneniu ich záväzkov pri zabezpečovaní globálnej bezpečnosti“.

„Mysleli si o sebe, že sú hegemóni, zástancovia jednostranného sveta. Dnešné rozhodnutie im zazvoní umieračikom,” dodal politik.

Obnovenie jadrových testov

Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok prijatá v roku 1996 zakazuje všetky jadrové výbuchy po celom svete, hoci nikdy úplne nenadobudla platnosť. Okrem USA ju zatiaľ neratifikovali Čína, India, Pakistan, Severná Kórea, Izrael, Irán a Egypt.

Existujú obavy, že Rusko by mohlo pristúpiť k obnoveniu jadrových testov, aby sa pokúsilo odradiť Západ od ďalšieho poskytovania vojenskej podpory Ukrajine. Mnoho ruských predstaviteľov sa vyslovilo za obnovenie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Ruský vodca Vladimir Putin tento mesiac varoval, že Moskva môže zvážiť zrušenie svojho rozhodnutia z roku 2000 o ratifikácii a poznamenal, že hoci niektorí experti hovorili o potrebe vykonať jadrové testy, on si na túto otázku ešte nevytvoril názor.

Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Riabkov zase minulý týždeň povedal, že jadrové testy obnovia len vtedy, ak tak urobí najprv Washington.

Viac k témam: Jadrové testy, Ratifikácia, rusko-ukrajinský konflikt, ruský minister zahraničia, Ruský prezident, vojna na Ukrajine, Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok
Zdroj: SITA.sk – Dolná komora ruského parlamentu predbežne schválila anulovanie ratifikácie zákazu jadrových skúšok © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *