Zomrel novinár Juraj Alner, bol aj pedagógom a držiteľom Radu čestnej légie Francúzska

31.1.2024 (SITA.sk) – Vo veku 86 rokov zomrel novinár, publicista a pedagóg Juraj Alner. O jeho úmrtí informujú viaceré médiá. Alner sa narodil 23. júla 1937 v Kladne. Študoval na Univerzite Komenského v Bratislave slovenčinu a germanistiku, v druhej polovici 60. rokov pôsobil v bratislavskej redakcii periodika Ľud.

Vpád vojsk Varšavskej zmluvy ho prinútil emigrovať, avšak neskôr sa vrátil. Následne pracoval v tlačiarni, a tiež ako knihovník na Vysokej škole múzických umení. Po Nežnej revolúcii sa vrátil do periodika Ľud, od roku 1990 bol jeho šéfredaktorom. Publikoval v rôznych slovenských médiách a bol i dopisovateľom zahraničných periodík ako Der Standard či Luxemburger Wort.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Alner pôsobil i vo viacerých organizáciách. Istý čas bol generálnym tajomníkom Paneurópskej únie na Slovensku. Predsedal i slovenskej sekcii Asociácie európskych novinárov, na ktorej založení sa podieľal. V Asociácii európskych novinárov bol dva roky i medzinárodným generálnym tajomníkom, a pôsobil aj ako jej čestný medzinárodný tajomník. Na prelome milénií pracoval napríklad aj v Nadácii Pontis. Získal i viacero ocenení vrátane Radu čestnej légie Francúzska.

Viac k témam: Novinár, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel novinár Juraj Alner, bol aj pedagógom a držiteľom Radu čestnej légie Francúzska © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *