Zápas Belgicko – Švédsko pre teroristický útok nedohrali, v úvode však boli tímy vyrovnané

17.10.2023 (SITA.sk) – Pondelkový duel kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy do Nemecka medzi výbermi Belgicka a Švédska trval v Bruseli iba jeden polčas. Do druhého už obaja súperi nenastúpili pre teroristický útok, ktorý si v belgickej metropole vyžiadal životy dvoch fanúšikov hostí.

V úvodnej štyridsaťpäťminútovke dosiahli oba tímy po jednom presnom zásahu. Výsledok stretnutia už nemohol zmeniť, že z F-skupiny na ME postupujú tímy Belgicka a Rakúska.

Útok tuniského extrémistu

Necelé dve hodiny pred úvodným výkopom spomenutého súboja približne 5 kilometrov od štadióna páchateľ streľbou z automatickej zbrane zavraždil dve osoby, ktoré na sebe mali dresy reprezentácie Švédska.

Strelec bol na skútri, mal na sebe reflexnú vestu a bielu prilbu. Z miesta činu následne ušiel, belgická polícia bezprostredne ihneď začala veľké pátranie po páchateľovi. Ešte v noci sa im ho podarilo vypátrať a zabiť. Podľa miestnych médií šlo o 45-ročného tuniského extrémistu, ktorý žil v krajine nelegálne. Polícii tento muž nebol neznámy.

Keď sa o tragédii v uliciach Bruselu dozvedeli futbalisti švédskej reprezentácie, odmietli nastúpiť do druhého polčasu. Belgický tím s tým súhlasil. Na bruselskom štadióne bolo v tom čase približne 50-tisíc priaznivcov oboch súperov a polícia ich vyzvali, aby z bezpečnostných dôvodov zostali na svojich miestach.

Hrozby terorizmu

Až po dvoch hodinách dostali priaznivci oznam, že pokojne môžu opustiť arénu. V tom čase stále prebiehalo pátranie po útočníkovi. Ten sám zverejnil video z útoku na sociálnych sieťach a priznal sa tam k útoku.

Uviedol, že sa rozhodol obetovať, pretože podľa neho hanobenie Koránu je prekročenie červenej čiary. Vo Švédsku pritom od augusta platí druhá najvyššia výstraha pred možnými teroristickými útokmi, keďže v krajine sa utečenec z Iraku prezentoval pálením posvätnej knihy moslimov a militantné islamské skupiny začali s hrozbami.

V pondelok zvýšili aj možnú hrozbu teroristického útoku v Belgicku – v Bruseli na najvyšší štvrtý stupeň, v ostatných lokalitách z dvojky na trojku.

Belgický premiér Alexander De Croo po tragédii, pri ktorej okrem dvoch obetí utrpela zranenia ďalšia osoba, poslal kondolenciu svojmu švédskemu kolegovi Ulfovi Kristerssonovi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Teroristický útok v Bruseli (fotografie)

Viac k témam: Kvalifikácia o postup na ME 2024 vo futbale, Teroristický útok
Zdroj: SITA.sk – Zápas Belgicko – Švédsko pre teroristický útok nedohrali, v úvode však boli tímy vyrovnané © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *