Zakázať interupcie je hlúposť, zhodlo sa takmer 83 percent Slovákov v najnovšom prieskume

24.8.2023 (SITA.sk) – Bezmála 83 percent Slovákov si myslí, že budúca vláda by nemala rozhodnúť o úplnom zákaze interrupcií. Vypláva to z prieskumu agentúry AKO pre JOJ 24. Prieskum bol realizovaný v dňoch 7. až 14. augusta na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov.

Účastníkom prieskumu bola položená otázka: „Mala či nemala by podľa vás budúca vláda rozhodnúť o úplnom zákaze interrupcií (umelého prerušenia tehotenstva)?“. Zvoliť si mohli len jednu odpoveď.

„Určite by nemala” vyhralo

To, že budúca vláda by určite nemala rozhodnúť o úplnom základe interrupcií si myslí 60,8 percenta respondentov, a že by to asi nemala robiť, uviedlo 21,8 percenta opýtaných. To, že by vláda mala rozhodnúť o zákaze podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva si celkovo myslí 12,8 percenta účastníkov prieskumu, pričom 5,4 percenta odpovedalo „asi by mala” a 7,4 percenta je presvedčených, že vláda by tak určite mala učiniť. Na otázku nechcelo odpovedať 0,3 percenta respondentov a 4,3 percenta sa k nej nevedelo vyjadriť.

Faktormi sú pohlavie, vek aj vzdelanie

To, že vláda by nemala, alebo by asi nemala rozhodnúť o úplnom zákaze interrupcií si častejšie myslia ženy, záporné odpovede („určite by nemala” a „asi by nemala”) uviedlo celkovo 85 percenta z nich, v porovnaní s osemdesiatimi percentami mužov. Kladne („určite by mala” a „asi by mala”) odpovedalo 14 percent mužov a 12 percent žien.

Za to, aby budúca vláda rozhodla o úplnom zákaze interrupcií sú najčastejšie mladí ľudia vo veku od 18 do 33 rokov, kladné odpovede uvádzalo celkovo 17 percent z nich, naopak, najmenšiu podporu vyjadrili pre takéto rozhodnutie ľudia vo veku od 34 do 49 rokov, kde päť percent odpovedalo, že budúca vláda by o tom určite mala rozhodnúť a rovnako päť percent uviedlo, že asi by o tom mala rozhodnúť.

Nadpriemerne vysokú podporu má to, aby budúca vláda rozhodla o úplnom zákaze interrupcií, medzi ľuďmi so základným a učňovským vzdelaním bez maturity, kladné odpovede uviedlo dohromady 14 percent z nich, v tejto kategórií ale bolo i sedem percent respondentov, ktorí sa k otázke nevedeli vyjadriť. Naopak, najväčšmi sú proti ľudia s vysokoškolským vzdelaním, kde záporné odpovede uviedlo celkovo 88 percent z nich.

Záleží aj na kraji

Nadpriemerne často si to, že by budúca vláda mala rozhodnúť o úplnom zákaze interrupcií myslia obyvatelia Žilinského, Prešovského a Trenčianskeho kraja. V Žilinskom i Prešovskom kraji zhodne uviedlo kladné odpovede dokopy 18 percent opýtaných, v Trenčianskom kraji išlo o 16 percent.Najmenšiu podporu pre to, aby budúca vláda rozhodla o úplnom zákaze interrupcií, vyjadrovali obyvatelia Bratislavského a Nitrianskeho kraja, kladné odpovede v oboch prípadoch uvádzalo celkovo po osem percent z nich.

Voliči KDH, OĽaNo aj Republiky

Výrazne nadpriemernú podporu pre to, aby budúca vláda rozhodla o úplnom zákaze interrupcií, vyjadrovalo voličstvo Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), celkovo to bolo 30 percent z nich. Nadpriemerne často sú za to, aby vláda úplne zakázala interrupcie aj voliči hnutia OĽaNO a priatelia, kde ide o 20 percent, hnutia Republika, kde kladné odpovede uvádzalo 18 percent.

Liberáli nesklamali

To, že budúca vláda by mala rozhodnúť o úplnom zákaze interrupcií si tiež myslí celkovo 16 percent voličov Slovenskej národnej strany, 15 percent elektorátu strany Smer-SD a tiež 14 percent voličstva hnutia Sme rodina. Absolútne proti je voličstvo strany Sloboda a Solidarita (SaS), medzi elektorátom liberálov uviedlo odpoveď „určite by nemala” 92 percent a „asi by nemala” osem percent respondentov.

Výrazne nízku podporu pre takéto rozhodnutie budúcej vlády vyjadrovalo voličstvo hnutia Progresívne Slovensko, celkovo išlo o štyri percenta, a u voličov strany Hlas-SD, kde kladné odpovede uviedlo celkovo sedem percent.

Viac k témam: Prieskum, zákaz interrupcií
Zdroj: SITA.sk – Zakázať interupcie je hlúposť, zhodlo sa takmer 83 percent Slovákov v najnovšom prieskume © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *