Voľba členov Súdnej rady SR už prebehne podľa nových pravidiel, ktoré vyplývajú z Kolíkovej reformy

21.4.2022 (Webnoviny.sk) – Sudcovia v západoslovenskom, stredoslovenskom a východoslovenskom volebnom obvode si vo štvrtok volia piatich členov Súdnej rady SR. Voľba sa uskutoční na základe nových pravidiel, ktoré vyplývajú z reformy justície.

Zmenu presadila Kolíková

Noví členovia sa volia na základe regionálneho princípu a proporcionálneho zastúpenia na celom Slovensku. Nestane sa tak, že by zástupcovia sudcov v súdnej rade mohli byť napríklad iba z jedného súdu alebo regiónu.

Zmenu voľby presadila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) v rámci veľkého ústavného zákona, ktorý je účinný od 1. januára 2021. Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti vo svojom profile na sociálnej sieti.

Justícii sa nastaví zrkadlo

„Očakávam, že regionálny princíp pri voľbe členov Súdnej rady SR sudcami zvýši jej reprezentatívnosť a pomôže nastaviť justícii skutočné zrkadlo. Považujem za dôležité, aby zástupcovia sudcov v Súdnej rade SR neboli iba z jedného súdu alebo z jedného regiónu, ale aby to bolo naozaj reprezentatívne zastúpenie. Samozrejme, dôležité je, koho si sudcovia vyberú. Ak si vyberú ľudí, ktorí majú záujem posunúť justíciu ďalej a pomôžu aj pri zvyšovaní jej dôveryhodnosti, tak to bude dobré rozhodnutie,“ uviedla Kolíková.

Výsledky volieb vyhodnotí volebná komisia v sídle súdnej rady v Bratislave v piatok 22. apríla.

Viac k témam: Reforma súdnictva, Sudcovia
Zdroj: Webnoviny.sk – Voľba členov Súdnej rady SR už prebehne podľa nových pravidiel, ktoré vyplývajú z Kolíkovej reformy © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *