Špecializovaný trestný súd bude v apríli riešiť, aký trest uložiť odsúdenému Adamčovi

22.3.2022 (Webnoviny.sk) – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na 8. apríla verejné zasadnutie, na ktorom sa má zaoberať odsúdeným príslušníkom východoslovenského podsvetia Branislavom Adamčom. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, konkrétne by mal súd rozhodovať o uložení trestu za skutky, za ktoré bol Adamčo v minulosti uznaný za vinného.

Dôvodom je, že v inej trestnej veci mu súdy vyhoveli so žiadosťou o obnovu konania. Súd sa pritom záležitosťou mal zaoberať už vo februári, verejné zasadnutie však zrušil pre práceneschopnosť obhajcu odsúdeného.

Najvyšší súd SR v novembri 2021 potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý Adamčovi povolil obnovu konania v prípade vraždy podnikateľa Mariána Karcela z roku 2000. Za tú bol odsúdený na 15 rokov väzenia.

Keď bol následne na Špecializovanom trestnom súde odsúdený za členstvo v zločineckej skupine a ďalšiu vraždu Arpáda Nistora z roku 2004, ŠTS mu uložil súhrnný doživotný trest aj na základe predošlého odsúdenia.

Podľa trestného poriadku platí, že „ak bola povolená obnova konania a ide o niektorý z trestných činov, za ktoré bol právoplatne uložený úhrnný alebo súhrnný trest, a súd vrátil vec prokurátorovi do prípravného konania, určí po nadobudnutí právoplatnosti uznesenia povoľujúceho obnovu konania na verejnom zasadnutí rozsudkom primeraný trest za ostávajúce trestné činy”.

Viac k témam: Súdne konanie, trestné konanie, Zločinecká skupina
Zdroj: Webnoviny.sk – Špecializovaný trestný súd bude v apríli riešiť, aký trest uložiť odsúdenému Adamčovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *