Napriek momentálnej vlne pandémie omikronu by mala miera nezamestnanosti klesať

22.3.2022 (Webnoviny.sk) – Napriek stále aktuálnej omikron vlne pandémie by miera nezamestnanosti v nasledujúcich mesiacoch mala ďalej pozvoľne klesať. Tvrdí to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Viac o téme: Koronavírus

Novým rizikom na obzore i pre trh práce je vojnový konflikt na Ukrajine. Ten má potenciál oslabiť ekonomický rast v Európe, vrátane Slovenska, a znížiť tak aj dopyt zamestnávateľov po pracovnej sile, najmä v prípade zastavenia dodávok plynu z Ruska.

Nesúlad medzi ponukou a dopytom

V našom základom scenári so zachovanými tokmi komodít z Ruska však očakávame, že dopady na ekonomický rast by mohli byť tlmené, ekonomika by si mala stále uchovať jemný rast, trh práce by mal ostať relatívne robustný a nemal by vykázať zásadnejší nárast nezamestnanosti,” uviedol analytik.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Utečenci z Ukrajiny by podľa neho mohli krátkodobo aspoň čiastočne zmierniť problém so zvyšujúcim sa počtom voľných pracovných miest v ekonomike.

Problémom by však opäť mohol byť nesúlad medzi ponukou a dopytom po pracovnej sile. Medzi utečencami sú totiž podľa analytika prevažne ženy a deti, pričom voľné pozície sú najmä v priemysle, prípadne v stavebníctve a doprave.

Miera evidovanej nezamestnanosti

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku vo februári klesla o 0,10 percentuálneho bodu na 6,86 percenta. Celková miera nezamestnanosti sa oproti januáru tohto roka znížila o 0,10 percentuálneho bodu na 7,48 percenta.

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie, teda pripravených ihneď nastúpiť do práce, v druhom mesiaci tohto roka medzimesačne klesol o 2,6 tisíca na takmer 185,4 tisíca.

Viac k témam: Koronavírus, Miera nezamestnanosti, Mutácia koronavírusu, omikron, Pandémia, rusko-ukrajinský konflikt, Utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Napriek momentálnej vlne pandémie omikronu by mala miera nezamestnanosti klesať © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *