Rusko používa „zombie“ ponorky, aby navonok držalo krok so Spojenými štátmi

15.8.2023 (SITA.sk) – Rusko používa „zombie“ ponorky na maskovanie nedostatku jadrovej parity so Spojenými štátmi. Ako informuje web news.sky.com, pre analytickú platformu Riddle to uviedol politológ a expert na ruské ozbrojené sily Pavel Luzin, ktorý tvrdí, že Kremeľ umelo navyšuje počty svojich nosičov jadrových zbraní.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vysvetľuje, že hoci Moskva oficiálne tvrdí, že má 13 strategických ponoriek, dôkazy z rôznych zdrojov naznačujú, že v najlepšom prípade ich má len osem, no iba o šiestich „možno spoľahlivo tvrdiť, že sú pripravené plniť svoje misie“.

Iné zo starnúcej flotily, o ktorých Kremeľ tvrdí, že sú stále v prevádzke, sú v skutočnosti „zombie“ ponorky a takmer určite už nie sú funkčné.

Na druhej strane, podľa Luzina 13 zo 14 strategických ponoriek v americkej flotile „je pripravených na svoje plánované misie“.

Moskva sa snaží držať myšlienky jadrovej parity so Spojenými štátmi ako základu svojej zahraničnej a domácej politiky, ale myšlienka parity je v skutočnosti už mŕtva,“ skonštatoval Luzin.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Jadrové ponorky, Jadrové zbrane, Politológ, Rusko-americké vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Rusko používa „zombie“ ponorky, aby navonok držalo krok so Spojenými štátmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *