Ruskí tajní chcú hlavu Šojgua aj Gerasimova, Putinovi radia agresívnejšie vedenie vojny

21.8.2023 (SITA.sk) – Niektorí predstavitelia ruských tajných služieb vyzývajú vodcu Vladimira Putina, aby vyhodil ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova a prešiel na agresívnejšie vedenie vojny. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Bloomberg.

Nespokojnosť s neúspechmi Ruska

Mnohých predstaviteľov ruskej elity vraj prekvapila Putinova slabá reakcia na vzburu Jevgenija Prigožina a následné nepotrestanie lídra Wagnerovej skupiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Medzi ruskými predstaviteľmi to vyvolalo obavy z potenciálnej opozície voči Putinovi na vysokej úrovni alebo z ďalších problémov.

Medzi okupačnými silami zároveň stále pretrváva nespokojnosť s neúspechmi Ruska na bojisku.

Mobilizácia a stanné právo

Šojgu a Gerasimov však zatiaľ zostávajú na svojich postoch. Podľa dvoch zdrojov agentúry Bloomberg mal pritom Prigožinov pokus o zosadenie týchto dvoch určitú podporu kľúčových štátnych bezpečnostných agentúr.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Podľa piatich osôb oboznámených so situáciou chcú stúpenci tvrdej bezpečnostnej línie vymeniť Šojgua v rámci prechodu k agresívnejšiemu vedeniu vojny vrátane plnej mobilizácie a stanného práva.

V súčasnosti však nič nenasvedčuje tomu, že by ich mali prepustiť a ruské politické vedenie sa miesto toho zaoberá ich kritikmi.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vagnerovci
Zdroj: SITA.sk – Ruskí tajní chcú hlavu Šojgua aj Gerasimova, Putinovi radia agresívnejšie vedenie vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *