Rusi obvinili bývalého zamestnanca amerického konzulátu, vraj zbieral informácie o vojne

28.8.2023 (SITA.sk) – Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) obvinila zadržaného bývalého zamestnanca amerického konzulátu vo Vladivostoku zo zbierania informácií pre amerických diplomatov.

Zhromažďovanie informácií o vojne

Robert Šonov je podľa nej podozrivý zo zhromažďovania informácií o vojne na Ukrajine, „mobilizačných procesoch v ruských regiónoch, problémoch a hodnotení ich vplyvu na protestné aktivity obyvateľstva v období pred prezidentskými voľbami v roku 2024“.

FSB uviedla, že doručila predvolania na vypočutie dvoch amerických diplomatov, ktorí údajne poverili Šonova, aby zhromaždil informácie.

Správy o zatknutí Šonova sa po prvý raz objavili v máji, ale ruské úrady vtedy poskytli málo informácií. Americké ministerstvo zahraničia zatknutie odsúdilo. Údajne ho zadržiavajú v Lefortove.

Nový článok ruského zákona

Šonova obvinili podľa nového článku ruského zákona, ktorý kriminalizuje „spoluprácu na dôvernom základe s cudzím štátom, medzinárodnou alebo zahraničnou organizáciou s cieľom napomôcť ich činnostiam jasne zameraným proti bezpečnosti Ruska“.

Kritici Kremľa tvrdia, že formulácia je taká obsiahla, že by sa dala použiť na potrestanie každého Rusa, ktorý mal styky so zahraničím. Obvinenie môže viesť k osemročnému trestu odňatia slobody.

Zatvorený konzulát vo Vladivostoku

Šonov pracoval na konzuláte vo Vladivostoku viac ako 25 rokov. Konzulát zatvorili v roku 2020 v dôsledku pandémie koronavírusu a už ho neotvorili.

Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že po nariadení ruskej vlády z apríla 2021, ktoré vyžadovalo prepustenie všetkých miestnych zamestnancov na amerických diplomatických základniach v Rusku, Šonov pracoval v spoločnosti, s ktorou USA uzavreli zmluvu na podporu svojho veľvyslanectva v Moskve.

Viac k témam: Americký veľvyslanec, Obvinenie, Zadržanie
Zdroj: SITA.sk – Rusi obvinili bývalého zamestnanca amerického konzulátu, vraj zbieral informácie o vojne © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *