Rusi a Američania budú lietať do kozmu spoločne, dohodli sa

Ilustračné foto: americká súkromná vesmírna loď Space-X. Zdroj: Pixabay

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos uzavrela v piatok dohodu s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA), na základe ktorej budú môcť ruskí kozmonauti lietať na amerických kozmických lodiach výmenou za to, že americkí astronauti budú môcť využívať služby ruských vesmírnych rakiet Sojuz. TASR prevzala správu z agentúr Reuters a AFP.

“Táto dohoda je v záujme Ruska i Spojených štátov a je zameraná na rozvoj spolupráce v rámci programu (Medzinárodnej vesmírnej stanice) ISS,” uviedol Roskosmos vo vyhlásení. Dodal, že tento krok uľahčí prieskum vesmíru na mierové účely.

“Na zabezpečenie nepretržitej bezpečnej prevádzky Medzinárodnej vesmírnej stanice, ochranu životov astronautov a zaistenie nepretržitej prítomnosti Spojených štátov vo vesmíre obnoví NASA integrované posádky na amerických kozmických lodiach a ruských (vesmírnych raketách) Sojuz,” napísala NASA.

Dodala, že prvé vesmírne lety na základe tejto dohody sa uskutočnia v septembri, keď má americký astronaut Frank Rubio odletieť na ISS z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane spoločne so svojimi ruskými kolegami Sergejom Prokopievom a Dmitrijom Petelinom.

Výmenou sa ruská kozmonautka Anna Kikinová pripojí k dvom americkým a jednému japonskému astronautovi na palube kozmickej lode SpaceX Crew Dragon, ktorá poletí k orbitálnemu laboratóriu z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Vyhlásenie o uzavretí predmetnej dohody prišlo iba pár hodín po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin v piatok odvolal z funkcie riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry Dmitrija Rogozina. Na čele Roskomosu ho nahradí doterajší ruský vicepremiér Jurij Borisov.

Vesmírnu spoluprácu medzi Spojenými štátmi a Ruskom v uplynulých mesiacoch značne ovplyvnili sankcie uvalené na Moskvu pre jej vojenský vpád na Ukrajinu.

-red2-

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/rusi-a-americania-budu-lietat-do-kozmu-spolocne-dohodli-sa/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.