Prokurátor podal sťažnosť proti nevylúčeniu sudcov z prípadu Kuciak, rozhodovať bude Najvyšší súd

31.3.2022 (Webnoviny.sk) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v stredu sťažnosť proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorým bolo v pondelok 28. marca rozhodnuté o tom, že sudcovia Ružena Sabová a Rastislav Stieranka nie sú vylúčení z úkonov trestného konania vo veci poškodeného Jána Kuciaka a ďalších skutkov.

Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová s tým, že o sťažnosti rozhodne Najvyšší súd SR. O nevylúčení dvojice sudcov rozhodol senát zložený z nich dvoch a tretieho člena Jozefa Piknu v pomere hlasov 3:0.

Námietka zaujatosti voči sudcom

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal vo štvrtok 24. marca v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov námietku zaujatosti voči sudcom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružene Sabovej a Rastislavovi Stierankovi.

Dôvody námietky sa podľa ÚŠP odvodzujú od posledného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR (NS SR) o vylúčení sudkyne Pamely Záleskej v danej trestnej veci. Obaja sudcovia totiž rozhodovali v senáte, ktorý uznal za vinného z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy vykonávateľa samotného skutku Miroslava Marčeka.

Podobná situácia ako pri Záleskej

Podstatou námietky je podľa prokuratúry podrobný opis konania dvoch obžalovaných, ktorí zatiaľ neboli právoplatne uznaní za vinných v odsudzujúcom rozsudku nad Miroslavom Marčekom, teda procesne obdobná situácia, ktorá viedla k vylúčeniu sudkyne Záleskej vo vzťahu k odsúdeniu Zoltána Andruskóa.

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk – Prokurátor podal sťažnosť proti nevylúčeniu sudcov z prípadu Kuciak, rozhodovať bude Najvyšší súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *