Horské tretry: Toto o nich musíte vedieť

31.3.2022 (Webnoviny.sk) – Pri cyklistike netreba zabúdať na kvalitnú a funkčnú obuv. A to aj napriek tomu, že sa nohami dotýkame zeme o niečo menej ako pri iných športoch. Pri výbere cyklistického oblečenia preto myslite aj na cyklistickú obuv. Cyklistické tretry rozdeľujeme na tri základné druhy – cestné, triatlon a horské tretry. My si v tomto článku predstavíme horské tretry, známe aj ako MTB tretry.

Prečo si zaobstarať cyklistické tretry?

Cyklistická topánka dokáže výrazne ovplyvniť silu, akou pôsobíte nohou do pedálov. Cyklistická obuv má tvrdšiu podrážku, ktorá je prispôsobená na vytváranie tlaku na pedál. Správnym výberom obuvi tak viete zvýšiť prenos sily na pedál až o približne 30 %.

Obyčajné tenisky, ktoré nie sú určené na cyklistiku, sa môžu cyklistovi pri zákrutách či do kopca na pedáloch šmýkať. Pri podobných situáciách môže nastať nešťastná nehoda a pád či zranenie sú na svete. Cyklistické tretry využívajú technológie, pri ktorých si viete cyklistickú obuv – ich kufre nachádzajúce sa na spodnej časti tretier, zacvaknúť do nášľapných pedálov.  Noha tak získa stabilitu počas celej jazdy a vy sa nemusíte báť pošmyknutia.

Horské tretry

Keďže správnym výberom cyklistických tretier viete zvýšiť efektivitu jazdy, je potrebné si hneď na začiatku určiť, v akom teréne plánujete jazdiť. Horské, známe ako aj  MTB tretry, sú odlišné od bežných cestných a triatlonových tretier. V čom?

Spevnená časť špičky a päty – chránia nohu
Vzorovaná podrážka – plní protišmykovú funkciu v prípade, že potrebujete zliezť z bicykla v nebezpečnom teréne
Možnosť namontovania hrotov – pri športovejších nárokoch na podrážku máte možnosť namontovať hroty, ktoré vám pomôžu lepšie zdolať ťažší terén bez pošmyknutia
Odolný materiál – horské tretry sú vyrobené z odolných materiálov, ako je – koža či Gore-Tex, Politex. Vaše nohy tak zostanú v suchu a čisté.

Zapínanie je ďalšou dôležitou časťou cyklistických tretier. Najčastejšie nájdete MTB tretry so zapínaním na suchý zips či šnúrky, no obľúbené sú aj odolné plastové pracky, ktoré zvládnu aj nával blata a vlhkosti alebo zapínanie na BOA systém.

Čo je BOA systém

V súčasnosti najobľúbenejšou alternatívou ku klasickému spôsobu zapínania na šnúrky či suchý zips. Systém sa skladá zo sťahovacieho kolieska, vodítka a oceľového lanka s povlakom z nylónu, ktorý dokáže lanko rovnomerne stiahnuť a topánka je vďaka nemu pevne stiahnutá. BOA systém vymyslel v roku 2001 zanietený snowboardista Gary Hammerslag a dnes sa využíva vo všetkých druhoch športovej, turistickej a dokonca aj pracovnej obuvi.

Tretry značky Sidi

Cyklistické tretry Sidi spĺňajú vysoké nároky na kvalitu. V pomere cena a výkon patria medzi špičku na trhu. Obľúbené sú najmä pre ich rokmi overenú, odolnú a pohodlnú konštrukciu topánky s dlhou životnosťou. Vlastný systém otočného systému upínania Tecno-3 Push. Pochváliť sa môžu perfektne vyladenou tuhou podrážkou, vhodnou na rôzne povrchy a odolnou špičkou, ktorú pri horskej cyklistike určite oceníte. Zákazníci sa opakovane vracajú k značke Sidi aj pre výborný servis a to hlavne z dôvodu možnosti výmeny jednotlivých komponentov na tretre. Hlavne systém upínania a niektoré komponenty na podrážke, čo výrazne predlžuje životnosť cyklistickej obuvi.

Najpredávanejším modelom Sidi tretier je model Sidi Dragon 5 SRS Matt s Carbon SRS podrážkou. Kombinácia pohodlia a primeranej tuhosti podrážky, v štýlovom matnom prevedení v rôznych farbách, si už získala srdce nejedného cyklistu. Sú vhodné aj do tých najťažších terénov, stúpaní či pre divoké horské zjazdy. Tretry sú vyrobené z odolnej kože s vystuženou pätou i špičkou pre dlhšiu životnosť. Tú zabezpečuje aj fakt, že tretry majú vymeniteľné komponenty podrážky.

Tretry značky Northwave

Pre profesionálnych horských jazdcov sú určené cyklistické tretry Northwave Extreme Xc GTX. Vďaka tepelnej membráne sú vhodné do nepriaznivého počasia. Ideálnym modelom do horského prostredia sú aj Northwave Razer 2, MTB tretry s celokarbónovou podrážkou. Tretry sú vďaka TPU vložkám umiestneným v strategických bodoch odolné voči opotrebovaniu a zaisťujú vysokú trakciu. Integrovaná päta tretier bráni nohe vykĺznuť, čím zabezpečuje bezpečnú jazdu. Karbónová podrážka poskytuje cyklistovi efektívne šliapanie.

V ponuke Northwave nájdete i detské a dámske tretry. Na cyklovýlet do horského prostredia sa tak môže vydať celá rodina. Northwave Razer 2 Women sú dámske tretry s karbónovou podrážkou. Zo spodnej časti sa nachádza stielka Performance Regular, ktorá dámam poskytuje podporu. Pevnosť topánky na nohe umocňuje zapínací systém SLW3 Systém. Bezpečnostným prvkom je integrovaná päta, ktorá nohu chráni pred vykĺznutím.

Doplnky na tretry

Tak ako pri cyklistickom oblečení, nesmú chýbať doplnky ani pri cyklistickej obuvi. Reč je o návlekoch na tretry. Na trhu nájdete nepremokavé návleky, odolné voči vode, vetru. Na zimu viete siahnuť aj po zateplených modeloch. Väčšinou sú vyrobené z neoprénu. Prispôsobia sa tvaru tretry a sú pohodlné na nosenie.

Oceníte ich najmä v zimných mesiacoch a v prechodnom období, keď je vonku daždivejšie, chladnejšie a vy musíte počas jazdy prechádzať cez mláky, blato. V horskom prostredí sa vám zídu celoročne.

Na čo si pri výbere tretier dávať pozor?

Tuhosť a vzor podrážky – ovplyvňuje efektivitu šliapania, prenos sily do pedálov i ohybnosť tretry
Kompatibilita s nášľapnými systémami – zámky musia byť kompatibilné s pedálmi
Spôsob zapínania – výber je na vás, najlepšie je vyskúšať si, ako daný zapínací systém fixuje vašu nohu
Veľkosť – pri niektorých modeloch výrobcovia upozorňujú, aby ste si zakúpili tretry o číslo väčšie, ako bežne nosíte. Tretry na bicykel je pevná obuv, preto pri ich výbere dbajte na dôkladné vyskúšanie veľkosti, nesmú obmedzovať alebo tlačiť. Dôležité je, aby poskytli oporu a držali nohu po zapnutí pevne zafixovanú.

Možnosť si vybrať, vyskúšať a ihneď kúpiť zo širokého sortimentu cyklistických tretier a doplnkov skladom je na www.totosport.sk.

Informačný servis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *