Pred súd sa postaví niekdajší člen Lukašenkovho komanda, priznal sa k účasti na vražde oponentov bieloruského prezidenta

31.8.2023 (SITA.sk) – Bývalý člen špeciálnych bezpečnostných síl samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bude na budúci mesiac čeliť vo Švajčiarsku súdnemu procesu za násilné zmiznutia politických oponentov koncom 90. rokov. Informovali o tom v stredu organizácie na ochranu ľudských práv.

Prelomový moment

Aktivisti to nazvali „prelomovým momentom“ v medzinárodnej justícii, ktorý by mohol v zahraničí spustiť trestné stíhanie ďalších bieloruských predstaviteľov, vrátane Lukašenka, ktorého režim sa stal terčom kritiky za zásah proti lídrom opozície po prezidentských voľbách v auguste 2020 a za podporu minuloročnej ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu.

Súdny proces proti Jurijovi Harauskému, bývalému členovi vojenskej jednotky známej ako SOBR, sa má konať 19. až 20. septembra na severošvajčiarskom regionálnom súde v St. Gallene. Bude sa týkať vynúteného zmiznutia troch ľudí v roku 1999.

Účasť na únose a vražde

Výňatok zo súdneho spisu, ktorý získala agentúra AP, naznačil, že prokurátori plánujú požiadať pre Harauského o trojročný trest odňatia slobody, z toho dva s podmienečným odkladom, za jeho údajnú úlohu pri zmiznutiach. Obvinený žije vo Švajčiarsku, kde požiadal o azyl v roku 2018, uviedli advokátske skupiny.

Priznal sa k účasti na únose a vražde Lukašenkových politických oponentov v roku 1999. Motívy týchto priznaní neboli celkom jasné.

„Člen Lukašenkovho vražedného komanda stojí po prvý raz pred súdom za účasť na násilných zmiznutiach politických oponentov,“ povedala agentúre AP líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. „Tento prelomový prípad vysiela bieloruskému režimu silný odkaz: nikto neunikne spravodlivosti.“

Viac k témam: Bieloruská opozícia, Bieloruský prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Trestné stíhanie
Zdroj: SITA.sk – Pred súd sa postaví niekdajší člen Lukašenkovho komanda, priznal sa k účasti na vražde oponentov bieloruského prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *