Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k magickej hranici, prichádzajú aj z exotickejších krajín

20.8.2023 (SITA.sk) – Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k magickej 100-tisícovej hranici. V júli tohto roka na Slovensku pracovalo 98,4 tisíca cudzincov, čo bolo o 1,2 tisíca osôb viac ako v júni.

V porovnaní s júlom minulého roka pritom na Slovensku pracuje o 17,1 tisíca viac cudzincov. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ukrajincov je najviac

Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú Ukrajinci. Medziročne ich na slovenskom trhu práce pribudlo 7,3 tisíca, čím celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás stúpol na 37,3 tisíca.

Počet Srbov pracujúcich na Slovensku sa minulý mesiac oproti júlu minulého roka zvýšil o 772 na 10-tisíc. Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 7,3 tisíca, nasledovali Česi so 6,8 tisíca pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5,9 tisíca.

Viac ľudí z exotickejších krajín

Na Slovensku pritom pribúdajú aj pracovníci z exotickejších krajín. V minulom mesiaci u nás pracovalo 3,2 tisíca Indov. V porovnaní s júlom minulého roka ich pribudlo viac ako 2,3 tisíca. Výrazne stúpol aj počet pracovníkov z Gruzínska. Kým v júli minulého roka u nás pracovalo 982 Gruzíncov, v minulom mesiaci ich už bolo takmer 1,9 tisíca.

Treťou krajinou s razantným nárastom počtu pracovníkov je Kirgizsko. V júli minulého roka nám s nedostatkom pracovnej sily pomáhalo 513 občanov tejto krajiny, v júli tohto roka ich počet vzrástol na 943.

Viac k témam: Cudzinci, Cudzinci z Ukrajiny, Pracovná sila, Zamestnanci, zamestnávanie cudzincov
Zdroj: SITA.sk – Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k magickej hranici, prichádzajú aj z exotickejších krajín © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *