Opozícia je viac či menej na jednej lodi, tvrdí Šimečka a novú vládu môže potrápiť

18.10.2023 (SITA.sk) – Prvé stretnutie novej opozície bolo podľa predsedu najsilnejšej opozičnej strany Progresívne Slovensko (PS) Michala Šimečku konštruktívne a pokladá to za dobrý signál do budúcna.

Obsadenie postov v opozícií

Zhodnotil tak stredajšie stretnutie lídrov parlamentných strán s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina), na ktorom sa bavili o prerozdelení jednotlivých postov pred ustanovujúcou schôdzou Národnej rady SR.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD, SNS)

Zástupcovia opozície sa už dohodli na obsadení postov v parlamentných výboroch, no Šimečka ich zatiaľ zverejňovať nechcel. Prezradil len, že sa uchádzali o predsedníctvo výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Dodal, že Progresívne Slovensko je otvorené rôznym formám spolupráce s ďalšími opozičnými stranami. „Budeme sa o tom, predpokladám, ďalej baviť s kolegami s opozície,“ skonštatoval.

Demokracia a právny štát

Je presvedčený, že v zásadných otázkach, ako je ochrana demokracie, právneho štátu a zahranično-politické ukotvenie Slovenska, sú všetky štyri opozičné strany – PS, OĽANO a priatelia, SaS a KDH – „viac či menej na jednej lodi“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Príprava ustanovujúcej schôdze parlamentu (fotografie)

„Vládna väčšina nie je ani zďaleka taká silná, ako by chceli, alebo ako sa tvária, a keď bude opozícia spoločne postupovať pri kľúčových veciach, tak potrápime vládu,“ povedal Šimečka.

Predseda SaS Richard Sulík po rokovaní povedal, že opozícia povedie z 19-tich výborov sedem a jeho strana podporí nomináciu Michala Šimečku na post podpredsedu parlamentu. Rovnako sa vyjadril aj predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Opozícia, Predseda hnutia Progresívne Slovensko, Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina, Predseda strany SaS, Ustanovujúca schôdza
Zdroj: SITA.sk – Opozícia je viac či menej na jednej lodi, tvrdí Šimečka a novú vládu môže potrápiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *