Mučenie aj hromadné popravy. Ukrajinskí zajatci čelia systematickému zlému zaobchádzaniu, zistili vyšetrovatelia OSN

27.9.2022 (Webnoviny.sk) – Vyšetrovatelia OSN pre ľudské práva tvrdia, že ukrajinskí vojnoví zajatci podľa všetkého čelia „systematickému“ zlému zaobchádzaniu, vrátane mučenia.

Deje sa to tak pri zajatí, ako aj pri presune do oblastí kontrolovaných ruskými silami alebo samotným Ruskom.

Porušenie medzinárodného práva

Vedúca monitorovacej misie zriadenej Úradom vysokého komisára OSN pre ľudské práva Matilda Bognerová v utorok povedala, že Rusko musí riešiť takéto zlé zaobchádzanie, ktoré predstavuje „závažné porušenie“ medzinárodného práva.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Misia, ktorá denne sleduje situáciu, monitoruje práva na Ukrajine od začiatku konfliktu s Ruskom podporovanými povstalcami na východe Ukrajiny v roku 2014.

Podľa vyšetrovateľov OSN, ktorí dodržiavajú prísnu metodológiu na overovanie tvrdení, sú zdokumentované mnohé zločiny vrátane nútených zmiznutí, svojvoľného zadržiavania, hromadných popráv, mučenia a sexuálneho násilia.

Tím dúfa, že podrobne zaznamená porušovanie práv v nádeji, že páchatelia budú raz braní na zodpovednosť.

Rusi prístup neumožnili

Čo sa týka vojnových zajatcov, monitorovacia misia uviedla, že má „neobmedzený prístup“ na miesta internácie v oblastiach kontrolovaných ukrajinskou vládou, ale nie v Rusku alebo oblastiach kontrolovaných ruskými silami alebo ich pridruženými skupinami.

V prípadoch, ktoré zdokumentovala, misia zistila, že „prevažná väčšina“ ukrajinských vojnových zajatcov bola vystavená „mučeniu alebo krutému a ponižujúcemu zaobchádzaniu zo strany zadržiavacej mocnosti“.

Podľa Bognerovej takéto zlé zaobchádzanie s ukrajinskými zajatcami „sa zdá byť systematické, nielen po ich zajatí, ale aj po ich presune na internačné miesta“ v oblastiach Ukrajiny kontrolovaných Ruskom, ako aj samotného Ruska.

Tím tiež zistil, že niektorí ruskí zajatci boli vystavení mučeniu a zlému zaobchádzaniu, väčšinou počas zajatia alebo počas tranzitu na miesta internácie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojnoví zajatci
Zdroj: Webnoviny.sk – Mučenie aj hromadné popravy. Ukrajinskí zajatci čelia systematickému zlému zaobchádzaniu, zistili vyšetrovatelia OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *