Ministerstvo poskytne domácnostiam po zemetrasení na východe Slovenska aj 800 eur, má to však podmienku

25.10.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR poskytne samosprávam zasiahnutým zemetrasením na východe Slovenska dotáciu na podporu humanitárnej pomoci. Dotácia je určená pre obce i mestá, ktoré sú najväčšmi zasiahnuté poškodením domov, budov či iného majetku.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny aktuálne posudzuje jednu žiadosť od obce a viac ako 226 žiadostí od fyzických osôb z celkového počtu 899 žiadostí, ktoré boli prijaté krízovým štábom v Humennom,“ informovalo ministerstvo v tlačovej správe.

Žiadosť o dotáciu

Doplnilo, že ďalšie žiadosti sú mu postupne zasielané na posúdenie. Rezort práce tiež uviedol, že fyzickým osobám poskytne maximálne 800 eur na domácnosť, a to jednorazovo.

„Podmienkou je, že v rámci jednej domácnosti môže o dotáciu požiadať vždy len jeden člen domácnosti, pretože sa posudzuje situácia celej domácnosti. Zároveň domácnosť musí splniť zákonom stanovené podmienky,“ doplnil a vysvetlil, že žiadateľ nesmie mať podlžnosti voči sociálnej alebo zdravotnej poisťovni, úradom, ani žiadne nevysporiadané záväzky so štátom, a tiež voči nemu nesmie byť vedená exekúcia. Samosprávy ako právnické osoby môžu dostať od ministerstva nanajvýš 15-tisíc eur.

Bezplatná psychologická pomoc

„Dotácia na podporu humanitárnej pomoci má pomôcť obyvateľom a postihnutým obciam, ktoré sa náhle a neočakávane ocitli v krízovej životnej situácii, napr. pri živelných udalostiach,“ vysvetľuje rezort účel dotácie.

MPSVaR SR tiež uviedlo, že príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytol zástupcom najviac zasiahnutých samospráv informácie o možnosti poskytnutia jednorazovej dotácie na podporu humanitárnej pomoci. Terénni pracovníci úradu tiež na mieste pomohli zasiahnutým ľuďom s vypĺňaním žiadostí o dotáciu, a zároveň ich informovali o možnosti využitia bezplatnej psychologickej pomoci.

Viac k témam: Finančná pomoc, Humanitárna pomoc, Štátna dotácia, Zemetrasenie na východe Slovenska
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo poskytne domácnostiam po zemetrasení na východe Slovenska aj 800 eur, má to však podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *