Medvedev: Rusko má právo vstúpiť do vojny s každým štátom NATO. Apokalypsa sa blíži

30.8.2023 (SITA.sk) – Ruský exprezident Dmitrij Medvedev vyhlásil, že Rusko má právo vstúpiť do vojny s každým štátom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Rafinovaný „casus belli”

Ako referuje web euronews.com, Medvedev na platforme X, predtým známej ako Twitter, varoval, že „apokalypsa sa blíži“, pričom použil biblické verše a slová niekdajších sovietskych vodcov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Ukrajinskí zločinci oznámili, že akékoľvek ich útoky proti akémukoľvek ruskému cieľu, napríklad na Kryme, schválila NATO. Ak je to pravda, a nie je dôvod pochybovať o tom, že je, tak je to priamy právne významný dôkaz spoluúčasti Západu na vojne proti Rusku. Je to rafinovaný ‘casus belli’ a pre Rusko je to príležitosť konať v rámci ‘jus ad bellum’ proti každej jednej krajine NATO,“ uviedol Medvedev.

Notoricky známy citát

Casus belli znamená incident, udalosť alebo skutočnosť, ktorú štát uvádza ako postačujúci dôvod na vyhlásenie vojny. Jus ad bellum zasa označuje právo štátu rozpútať vojnu.

Medvedev, ktorý zastáva pozíciu zástupcu šéfa ruskej Bezpečnostnej rady, ukončil tweet notoricky známym citátom bývalého vodcu ZSSR Nikitu Chruščova, ktorý v roku 1956 adresoval západným predstaviteľom: „Či sa vám to páči alebo nie, história je na našej strane. Pochováme vás.”

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

V tom čase bolo toto vyhlásenie na Západe prijaté veľmi negatívne. Podľa súčasných prekladateľov však mohli byť Chruščovove vtedajšie slová nesprávne interpretované.

Kulebov odkaz o pití vodky

Medvedev opakovane využíva sociálne médiá, aby písal provokatívne a poburujúce vyhlásenia o vojne na Ukrajine a jej západných spojencoch. Tie sa však väčšinou stretávajú iba s výsmechom používateľov sociálnych médií.

Medvedeva kedysi v Rusku považovali za prozápadného demokrata. Neskôr sa však stal zúrivým protizápadným a provojnovým hlasom Kremľa. Medzi jeho nedávne „skvosty“ patrí vyhlásenie, že Pobaltie patrí Rusku či označenie Poľska za „dočasne okupované“, keď odkazoval na prítomnosť vojsk NATO v krajine.

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba nedávno odkázal Medvedevovi, že by mal piť menej vodky predtým, než ide na internet.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský exprezident
Zdroj: SITA.sk – Medvedev: Rusko má právo vstúpiť do vojny s každým štátom NATO. Apokalypsa sa blíži © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *