Kauza fekálnych útokov je po siedmich rokoch na konci, súd oslobodil syna generála Macka

9.2.2023 (SITA.sk) – Krajský súd v Bratislave oslobodil v kauze fekálnych útokov na ženy obžalovaného Martina Macka. Ako uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, krajský súd zrušil rozsudok Okresného súdu Bratislava IV zo dňa 15. novembra 2017 v celom rozsahu.

„Krajský súd v Bratislave obžalovaného Martina Macka oslobodil spod všetkých bodov predmetnej obžaloby, nakoľko nebolo preukázané, že žalované skutky spáchal obžalovaný. Senát viazaný právnym názorom dovolacieho Najvyššieho súdu SR plne akceptoval odvolacie námietky obžalovaného, a preto ho spod obžaloby oslobodil,” uviedol Adamčiak, dodal, že štvrtkové rozhodnutie je právoplatné.

Zadosťučinenie pre Macka

Senát Najvyššieho súdu SR ešte v lete minulého roku vyhovel dovolaniu Ministerstva spravodlivosti SR a uznesenie krajského súdu, ktorým v roku 2018 zamietol odvolanie obžalovaného Martina Macka, zrušil. Najvyšší súd totiž skonštatoval, že rozhodnutím krajského súdu bol porušený zákon v neprospech obžalovaného.

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá v tejto veci podala mimoriadne dovolanie, dnes v reakcii skonštatovala, že oslobodzujúci verdikt je zadosťučinením pre Macka, ale aj zadosťučinením pre spravodlivosť.

„Je určite dlhá doba, aby po siedmich rokoch došlo k oslobodeniu, ale som rada, že sa tak stalo, pretože po oboznámení sa s obsahom spisu som dospela k silnému presvedčeniu, že je na mieste podať dovolanie na Najvyšší súd SR a je na mieste, aby bol Martin Macko oslobodený,” skonštatovala Kolíková.

Prípad sa vliekol niekoľko rokov

Krajský súd v Bratislave v júni 2018 zamietol odvolanie obžalovaného Martina Macka, ktorý je synom mediálne známeho generála vo výslužbe Pavla Macka, v kauze fekálnych útokov na ženy. Skonštatoval totiž, že v kontexte dôkazov, ktoré boli vykonané, bola dostatočne preukázaná jeho vina. Trest osem mesiacov väzenia s odkladom na skúšobnú dobu 14 mesiacov a s nariadenou ochrannou liečbou uložený prvostupňovým súdom tak bol podľa odvolacieho súdu v súlade so zákonom.

Okresný súd Bratislava IV uznal Macka za vinného v novembri 2017. V prípade pritom rozhodoval už po druhýkrát. Vo februári 2017 obžalovaného spod obžaloby oslobodil. Odvolací Krajský súd v Bratislave však rozsudok zrušil a prípad vrátil prvostupňovému súdu na opätovné prejednanie.

Fekálne útoky na ženy

Polícia zadržala Martina Macka v súvislosti s útokmi na ženy v novembri 2015, pričom najskôr sa ku skutkom priznal. Neskôr však priznanie odvolal. Sudca prvostupňového súdu v prvom, oslobodzujúcom rozsudku kritizoval v jeho prípade postup policajtov aj prokurátora. V súvislosti s ďalšími útokmi na ženy bol v roku 2016 odsúdený aj iný páchateľ, konkrétne fitness tréner Dušan Seliga. Ten sa k skutkom priznal a oľutoval ich.

Viac k témam: Fekálny útok, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Kauza fekálnych útokov je po siedmich rokoch na konci, súd oslobodil syna generála Macka © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *