Hlas-SD bol najdôležitejším aktérom koaličných rokovaní, ale podľa politológa bude nútený robiť ústupky

17.10.2023 (SITA.sk) – Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) bol najdôležitejším aktérom koaličných rokovaní, no bude nútený robiť ústupky tak, ako to robil i pri koaličných rokovaniach.

Pre agentúru SITA to uviedol politológ Gabriel Eštok z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. “Nakoniec Hlas síce nebol lacnou nevestou, ale ani drahou nie,” skonštatoval.

Smer a SNS by mohli prehlasovať Hlas

Politológ predpokladá silnú koordináciu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Slovenskej národnej strany (SNS), ktorí by vo vláde mohli Hlas spoločne prehlasovať.

Eštok upozorňuje, že napriek tomu, že Hlas i Smer budú zastávať rovnaký počet postov vo vláde (Smer bude mať šesť ministerstiev i post predsedu vlády – pozn. SITA), Smer bude ten, kto bude mať silnejšie postavenie.

“Politika totiž nie je matematika. Vo vláde 7 ministerských postov pre jednu stranu a 7 pre druhú neznamená rovnaký výsledok,” hovorí politológ.

Dodáva, že Smer-SD vyhral ako voľby, tak i rokovania o zostavovaní vlády. “Splnil všetky úlohy, ktoré si stanovil. A to aj napriek tomu, že Smeru pred troma rokmi takmer všetci predpovedali pád a odchod do politickej minulosti,” poznamenáva Eštok.

Prvkov nestability môže byť viacero

Eštok predpokladá, že trojkoalícia by mohla byť stabilná, napriek tomu, že v nej bude SNS (za stranu bol v predčasných parlamentných voľbách zvolený len jej predseda Andrej Danko, ostatní zvolení poslanci sú z iných politických subjektov, hoci kandidovali na kandidátnej listine SNS – pozn. SITA).

“Skúsenosť nás učí, že Robert Fico si dokázal všetky vlády, ktoré doteraz viedol, udržať. Dokázal v minulosti dokonca udržať vo vláde Bélu Bugára a Danka, a to aj napriek nespokojnosti občanov v uliciach s takouto vládou a požadujúcou jej definitívny koniec. Obchodovať s niektorými témami a stabilizovať tak postavenie vlády vie Fico v istých situáciách aj s časťou poslancov zo strany KDH,” myslí si politológ.

Dodáva ale, že prvkov nestability môže byť viacero. Okrem zdanlivo nepredvídateľných poslancov zvolených za SNS to podľa Eštoka môžu byť i poniektorí poslanci Hlasu, ktorí neboli nadšení vstupom do koalície so Smerom.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Koaličná zmluva, Politológ, Predseda Slovenskej národnej strany (SNS), Predseda strany Hlas-SD, Predseda strany Smer-SD
Zdroj: SITA.sk – Hlas-SD bol najdôležitejším aktérom koaličných rokovaní, ale podľa politológa bude nútený robiť ústupky © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *