Ferus v kauze piťovcov dostal podmienku. Kollár mal dohodu so sudcami a moju dcéru donútil k potratu, ohradil sa

26.10.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 26. októbra, 12:27

Najvyšší súd SR v štvrtok potvrdil v kauze takzvaných piešťanských piťovcov podmienečný trest pre Ľuboša Ferusa, ktorý býva označovaný za šéfa nitrianskeho podsvetia, a tiež pre bývalého policajta Milana Kožíka.

Zamietol totiž odvolania obžalovaných, ako aj prokurátora proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z júna 2022: Ten vtedy Ferusovi za členstvo v zločineckej skupine vymeral trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na päť rokov.

Prijatie úplatku 500 eur

Pokiaľ ide o expolicajta Kožíka, ten za prijatie úplatku 500 eur dostal nepodmienečný trest na jeden rok, deväť mesiacov a 11 dní. Práve toľko si obžalovaný už v danej trestnej veci odsedel vo väzbe.

Proti verdiktu o treste vtedy podal odvolanie prokurátor, ktorý pre Ľuboša Ferusa požadoval nepodmienečný trest vo výške osem rokov a trest prepadnutia majetku alebo peňažný trest a pre Milana Kožíka trest tri roky väzenia a peňažný trest. Proti rozhodnutiu o vine a treste sa odvolali aj obaja obžalovaní. Súd v prípade dvojice obžalovaných už vyniesol rozsudok v roku 2015 a tiež v roku 2018, oba však boli odvolacím súdom zrušené.

Zaujatosť sudcov a dohoda s Kollárom

Štvrtkové rozhodnutie najvyššieho súdu je právoplatné. „Vzhľadom na to, za akých okolností došlo k tomuto konaniu, ja nebudem komentovať výsledok,” uviedla obhajkyňa Ferusa Júlia Vestenická.

Obžalovaný totiž tvrdil, že sa o verejnom zasadnutí dozvedel len pred dvoma dňami a tak nebola zachovaná jeho zákonná lehota na prípravu. Tiež namietal zaujatosť všetkých sudcov Najvyššieho súdu SR. Podľa neho totiž mali dohodu s bývalým šéfom parlamentu Borisom Kollárom na tom, že bude uznaný za vinného.

Dôvodom mala byť aféra okolo Ferusovej dcéry Emmy. Podľa neho ju totiž Kollár prinútil ísť na potrat a keď záležitosť zverejnili, chcel sa Ferusovi pomstiť.

Senát v štvrtok však o vznesenej námietke nekonal, keďže je podľa sudcov nepreskúmateľná. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Bohdan Čeľovský naopak privítal právoplatné ukončenie veci. „Obžaloba bola podaná ešte v roku 2015, skutky sú z roku 2011/2012,” uviedol.

Mimoriadne zníženie trestu

Predseda senátu ŠTS Ján Hrubala v odôvodnení rozhodnutia v júni minulého roku povedal, že súd sa riadil názorom odvolacieho Najvyššieho súdu SR.

Všade, kde bola len výpoveď jedného svedka, sme oslobodili,” povedal s tým, že vinu súd uznával pri skutkoch, kde svedčilo viac svedkov. V prípade Ľuboša Ferusa Hrubala zdôraznil, že nesúdil, či bol „šedou eminenciou” nitrianskeho podsvetia”, ale posudzoval tvrdenie prokuratúry, že bol na vyšších miestach riadenia piešťanskej skupiny a koordinoval jej činnosť.

Pokiaľ ide o mimoriadne zníženie trestu oproti prvému verdiktu, súd podľa Hrubalu prihliadol na dĺžku konania. Podľa rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva ako aj Ústavného súd SR je totiž každé trestné konanie dlhšie ako šesť rokov neprimerané.

Piešťanská skupina „piťovci II”

Súd v tejto veci v decembri 2015 vyhlásil rozsudok, ktorým odsúdil 13 členov piešťanskej skupiny známej aj ako „piťovci II” a troch spod obžaloby oslobodil. Najvyšší trest, 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku, uložil v roku 2015 senát práve Ľubošovi Ferusovi Podľa rozsudku skupinu pomáhal založiť, stál v rámci nej na najvyšších pozíciách a bol zároveň podielnikom ziskov z trestnej činnosti.

Expolicajtovi Milanovi Kožíkovi uložil súd trest štyri roky a šesť mesiacov. Vinným ho uznal z trestných činov prijímania úplatku a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Odvolací senát Najvyššieho súdu SR v roku 2016 vo veci rozhodol tak, že väčšinu trestov potvrdil. V prípade Ferusa a Kožíka však označil najvyšší súd odvolanie za odôvodnené a vec vrátil prvostupňovému senátu na doplnenie dokazovania. Následne ŠTS vo februári 2018 dvojicu oslobodil, na čo prokurátor opätovne podal odvolanie. Najvyšší súd SR uznal odvolanie prokurátora a vec v roku 2019 opätovne vrátil na prejednanie ŠTS.

Pôvodne 16 obžalovaných v tomto prípade súdili pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vydieranie a iné trestné činy.

Podľa obžaloby osemnásť skutkov spáchali obžalovaní v období od mája 2006 do augusta 2012 prevažne na západnom Slovensku. Medzi obžalovanými nebol pôvodný šéf piešťanskej skupiny Róbert Bíly. Ten po dohode s prokurátorom prijal trest osem rokov odňatia slobody nepodmienečne a svedčil proti kumpánom.

Viac k témam: Piťovci, Piťovci II, Súdy, Zločinecká skupina
Zdroj: SITA.sk – Ferus v kauze piťovcov dostal podmienku. Kollár mal dohodu so sudcami a moju dcéru donútil k potratu, ohradil sa © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *