Čaputová: Slovensko a Taliansko podporujú humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine

21.4.2022 (Webnoviny.sk) – Slovensko aj Taliansko podporujú humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine. Obe krajiny tiež podporujú Ukrajinu na jej ceste za statusom kandidátskej krajiny Európskej únie. Informovala o tom prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti pri príležitosti jej oficiálnej návštevy Talianska.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Taliani dnes Slovensko vnímajú ako krajinu, ktorá pomáha. Solidaritu našej spoločnosti a občianskeho sektora s tými, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, oceňujú o to viac, že sami sa s náporom utečencov už dlhodobo vyrovnávajú,” uviedla prezidentka.

Diskusia o dopadoch vojny na krajiny

Čaputová v stredu 20. apríla rokovala s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom o slovensko-talianskych vzťahoch, aktuálnom vývoji na Ukrajine, dopadoch vojny na Slovensko a Taliansko, ako aj o potrebe ďalej chrániť hodnoty demokracie a právneho štátu v rámci Európskej únie. Predstavitelia si tiež vymenili skúsenosti z boja proti korupcii.

Kým Taliansko má efektívnu kontrolu využívania eurofondov, pre nich je zaujímavý slovenský register konečných užívateľov výhod a register partnerov verejného sektora, ktoré pomohli obmedziť priestor na pranie špinavých peňazí. Dnes takýto register mohol pomôcť efektívnemu vymáhaniu sankcií, ktoré sú uvalené na Rusko a jeho oligarchov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Prechod na nízko-emisné zdroje 

Obe krajiny stoja pred výzvou diverzifikovať dodávky plynu a energií, čo je príležitosť znížiť celkovú závislosť na fosílnych palivách a prejsť na nízko-emisné zdroje energie. Prezidentka preto na cestu pozvala aj slovenských podnikateľov a odborníkov, ktorí budú so svojimi talianskymi partnermi rokovať o prehĺbení spolupráce v oblasti zelenej tranzície.

„Taliansko je siedmym najvýznamnejším exportným trhom pre Slovensko a zároveň je šiestym najväčším importným partnerom,” podotkla Čaputová.

Čaputová položila veniec k hrobu

Prezidentka počas návštevy v Ríme položila s najvyššími vojenskými poctami veniec k Hrobu neznámeho vojaka na Oltár vlasti. Rímsky pamätník zjednotenia Talianska je úzko spätý aj so slovenskou históriou.

V roku 1918 na tomto mieste zložili prísahu legionári Československej národnej rade a generál Milan Rastislav Štefánik tu prevzal vojenskú zástavu československej légie z rúk vtedajšieho talianskeho premiéra Vittoria Emanuela Orlanda. Tieto akty znamenali uznanie vtedy ešte len vznikajúceho Československa a potvrdili dôležitú úlohu Talianska v našej histórii.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová: Slovensko a Taliansko podporujú humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *