Žilinka vracia „úder“ špeciálnej prokuratúre, odmieta kritiku a manipulácie v trestných konaniach

5.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 5. apríla 2022, 13:27

Je absurdné, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) reaguje na rôzne tvrdenia a útoky obvinených, podozrivých, obhajcov a niektorých verejne činných osôb tým, že útočí na generálnu prokuratúru a vedúcich predstaviteľov Generálnej prokuratúry SR (GP SR). Na tlačovej besede to vyhlásil generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Manipulácie trestných konaní

Reagoval tým na stanovisko skupiny prokurátorov ÚŠP z pondelka (4. apríla) k údajným manipuláciám v trestnom konaní.

„Tento útok považujem za absolútne zákerný, nepodložený a nebola k tomu žiadna zámienka z našej strany, miestami až osobný. Tento zákerný útok nemá nič spoločné s profesionalitou prokurátora a so zdržanlivosťou prokurátora,“ vyhlásil Žilinka.

Použitie paragrafu 363

Prokurátori ÚŠP poukázali napríklad na prípad bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Podľa nich sa postup GP SR pri rozhodovaní o návrhu na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku vo viacerých ohľadoch radikálne vymyká doterajšej dlhodobej praxi.

Lipšic by mal vážiť slová

Generálny prokurátor v utorok zdôraznil, že v trestných veciach bývalého riaditeľa SIS nikdy nekonal, nekoná a nebude konať. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic by mal podľa šéfa generálnej prokuratúry vážiť slová, ktoré verejne prezentuje, lebo nepoužíva slovník prokurátora.

„Prokurátori generálnej prokuratúry vykonávajú svoje právomoci v súlade so zákonom,“ tvrdil Žilinka. Položil si otázku, ako mohol vyhlásenie prokurátorov ÚŠP podpísať špeciálny prokurátor Lipšic, ak je vylúčený z konania týkajúceho sa bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Ten je opätovne obvinený od začiatku februára tohto roka. Generálna prokuratúra požiadala ÚŠP o čo najskoršie predloženie spisu Vladimíra Pčolinského. Prokurátori ÚŠP to označili za neštandardné.

Kandera nevedel odpovedať

Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera na tlačovke uviedol, že za celú dobu existencie prokuratúry, ak nadriadený požiada o predloženie spisového materiálu, ešte sa nestalo, že by spis nepredložil.

Na otázku, či umožní, aby o vine alebo nevine Vladimíra Pčolinského rozhodol súd, Kandera uviedol, že sa mu podsúva, ako keby túto vec mienil zrušiť a na položenú otázku odpovedať nevie. Keď bude k dispozícii spisový materiál, pripravia sa podklady a „uvidíme, aké rozhodnutie bude zákonné“.

Viac k témam: Ovplyvňovanie svedkov, Paragraf 363 Trestného poriadku, Trestné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Žilinka vracia „úder“ špeciálnej prokuratúre, odmieta kritiku a manipulácie v trestných konaniach © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *