Žilinka si posvietil na kauzu kňaza z Oravy, stíhaného pre zneužívanie. Prokurátorka pochybila, tvrdí

16.8.2022 (Webnoviny.sk) – Generálny prokurátor Maroš Žilinka preskúmal postup námestníčky Okresnej prokurátorky v Dolnom Kubíne v prípade kňaza stíhaného za pokračovací zločin sexuálneho zneužívania a dospel k záveru, že nebol v súlade so zákonom.

Ako informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, prokurátorka postupom pri výkone dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní nezabezpečila náležité zistenie skutkového stavu veci, získané dôkazy nesprávne vyhodnotila a aj v dôsledku toho nesprávne a neúplne kvalifikovala skutok.

Dlhodobé zneužívanie maloletej

Miernejšie právne posúdenie, tzv. podkvalifikovanie stíhaného skutku, malo následne za následok uloženie podmienečného trestu odňatia slobody nezodpovedajúcemu okolnostiam prípadu, keďže išlo o dlhodobé zneužívanie maloletej.

Na tejto skutočnosti nemôže podľa generálneho prokurátora zmeniť nič ani fakt, že v konečnom dôsledku schválil dohodu o vine a treste uzavretú medzi obvineným a námestníčkou okresnej prokurátorky sudca Okresného súdu Dolný Kubín.

„Zistené reťazenie pochybení v danom prípade je takého charakteru, že ho nie je možné tolerovať a bude mať personálnu konzekvenciu,“ uviedol Skladan. Krajskému prokurátorovi v Žiline generálny prokurátor zároveň uložil povinnosť prijať účinné opatrenia, aby k podobným porušeniam zákonnosti v budúcnosti nedošlo.

Previerka zákonnosti postupu

„Zároveň generálny prokurátor uložil riaditeľovi trestného odboru Generálnej prokuratúry SR vykonať previerku zákonnosti postupu prokurátorov v obvode Krajskej prokuratúry Žilina v konaní o dohode o vine a treste,“ dodal hovorca.

Okresný súd Dolný Kubín 28. júna schválil dohodu o vine a treste a stíhanému kňazovi Františkovi Ondrekovi uložil trest odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky. Dôvodom bolo niekoľkoročné zneužívanie dievčaťa od 13 rokov jej veku.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Kňaz, Sexuálne zneužitie
Zdroj: Webnoviny.sk – Žilinka si posvietil na kauzu kňaza z Oravy, stíhaného pre zneužívanie. Prokurátorka pochybila, tvrdí © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *