Žena na mítingu expremiéra Babiša vyfackala strážcu zákona, interné vyšetrovanie potvrdilo pochybenia zo strany polície

12.8.2022 (Webnoviny.sk) – Použitie donucovacích prostriedkov zo strany polície na mítingu Andreja Babiša v Českom Krumlove bolo podľa českého policajného prezidenta Martina Vondráška v poriadku.

Polícia situáciu nezvládla

Žena, proti ktorej polícia zakročila, totiž dala policajtovi facku. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že Vondrášek pripustil, že na tomto mítingu nebola zo strany polície zvládnutá veliteľská rola. Vyplýva to zo záverov vyšetrovania Úradu vnútornej kontroly policajného prezídia, ktoré Vondrášek zverejnil v piatok.

Policajti v civile pri snahe oddeliť protistrany na mítingu ANO v Českom Krumlove pochybili tým, že nepreukázali príslušnosť k polícii.

Vondrášek preto vyzval riaditeľa juhočeskej polície, aby vyvodil osobnú zodpovednosť policajtov a veliteľov, ktorí v niečom v Českom Krumlove situáciu nezvládli.

Strážca zákona v Babišovej čiapke

Policajti v civile tiež odviezli z akcie Babišovho hnutia v Českom Krumlove ženu protestujúcu proti Babišovi neoznačeným autom na služobňu. Tento postup bol však podľa policajného prezidenta v poriadku.

Na ďalšom mítingu v juhočeských Borovanoch traja neuniformovaní policajti zakľakli školáka, ktorý chcel z mítingu odniesť reproduktor.

Zákrokom sa zaoberá Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov a jej záver zatiaľ nie je k dispozícii. Jeden zo zasahujúcich neuniformovaných policajtov sa tiež na Babišovom mítingu pohyboval v predvolebnej čiapke hnutia ANO.

Členovia antikonfliktného tímu

Po rokovaní s ministrom vnútra Vítom Rakušanom policajný prezident uviedol, že v neodkladných prípadoch nezáleží na tom, či na podobných verejných zhromaždeniach zasahuje policajt v civile alebo v uniforme, vo všetkých ostatných situáciách však majú zakročiť uniformovaní policajti.

S Rakušanom sa zhodol na tom, že na predvolebných mítingoch budú aj členovia antikonfliktného tímu, dokumentačnej skupiny a odboru vnútornej kontroly.

Školenia o zásahoch

Velitelia mestských a obvodných policajných riaditeľstiev a územných odborov dostanú jednodenné školenie o zásahoch a prítomnosti polície na zhromaždeniach. Školenie policajtov sa podľa Vondráška začne budúci týždeň v utorok.

Protesty odporcov a potýčky sprevádzali aj Babišov štvrtkový míting v Ústí nad Labem. Policajti na akcii zaznamenali jedno protiprávne konanie, budú však ešte vyhodnocovať vyhotovené záznamy.

Viac k témam: Policajný zásah, verejné zhromaždenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Žena na mítingu expremiéra Babiša vyfackala strážcu zákona, interné vyšetrovanie potvrdilo pochybenia zo strany polície © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *