Zamestnávatelia sú ochotnejší poskytnúť prácu neskúseným ľuďom, dôvodom je zvýšený dopyt po pracovnej sile

23.4.2022 (Webnoviny.sk) – Ochota zamestnávateľov zamestnať aj neskúsených ľudí medziročne narástla o viac ako 50 percent. Dôvodom je postupné oživovanie ekonomiky na Slovensku a zvýšený dopyt po pracovnej sile. Ďalším faktorom, ktorý môže uľahčiť uplatnenie absolventov na trhu práce, je starnutie populácie. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v tlačovej správe.

„Značný nárast počtu voľných pracovných miest vhodných pre absolventov, ktorý zaznamenávame v poslednom období, odzrkadľuje postupné oživovanie ekonomiky na Slovensku v kombinácii s dlhodobým nesúladom medzi ponukou a dopytom po pracovnej sile,“ vysvetľuje Matúš Baliak z Inštitútu sociálnej politiky.

Za rok pribudlo mnoho voľných miest

Počet voľných pracovných miest vhodných pre absolventov podľa údajov z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny SR za prvý kvartál 2022 rastie. V januári 2022 ústredie práce evidovalo viac ako 36-tsíc pracovných miest pre absolventov, vo februári 2022 ich počet narástol na takmer 38-tisíc a v marci na necelých 42-tisíc voľných pracovných miest. V porovnaní s marcom v roku 2021, kedy bolo viac ako 27-tisíc voľných pracovných miest, to predstavuje 51,5-percentný medziročný nárast.

Projekt rezortu práce Chyť sa svojej šance má tiež podiel na znižovaní počtu mladých v databáze nezamestnaných. Doposiaľ dopomohol k vytvoreniu takmer 4-tisícok pracovných miest. Množstvo ľudí bez práce vo vekovej v kategórií do 25 rokov a v kategórii do 29 rokov je najnižšie od začiatku pandémie a pomaly sa vracia na úroveň pred ňou.

Podpora absolventov stredných a vysokých škôl

V súčasnosti je vo fáze opätovnej prípravy národný projekt pre absolventov škôl evidovaných na úradoch práce s názvom Absolventská prax. Ide o podporu absolventom strednej alebo vysokej školy mladších ako 26 rokov s cieľom umožniť im získať odborné zručnosti a praktické skúsenosti u zamestnávateľa. Zistenia Inštitútu sociálnej politiky potvrdili, že miera uplatnenia účastníkov absolventskej praxe na trhu práce bola tým, ktorí sa projektu nezúčastnili, vyššia približne o 5 až 6 percentuálnych bodov.

Ku koncu marca 2022 evidovalo ústredie práce najviac voľných pracovných miest vhodných aj pre absolventov v odvetví priemyselná výroba (viac ako 10-tisíc pracovných ponúk). Druhý najvyšší počet bol v administratívnych službách (takmer 7-tisíc pracovných miest). V doprave a skladovaní bol tretí najvyšší počet, a to cez 3-tisíc voľných pracovných miest vhodných pre absolventov.

Viac k témam: Absolventi, Zamestnanosť na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnávatelia sú ochotnejší poskytnúť prácu neskúseným ľuďom, dôvodom je zvýšený dopyt po pracovnej sile © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *