Z ukrajinského prístavu Južnyj vyplávali cez dočasný humanitárny koridor ďalšie dve nákladné lode

2.9.2023 (SITA.sk) – Nákladné plavidlo, ktoré odplávalo z Ukrajiny napriek ruským hrozbám, sa pohybuje v menšej vzdialenosti od bulharských teritoriálnych vôd. V sobotu o tom informovali ukrajinskí predstavitelia.

Ako uviedol ukrajinský minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov, loď Anna-Theresa plaviaca sa pod libérijskou vlajkou, prepravujúca 56-tisíc ton surového železa, opustila v piatok ukrajinský prístav Južnyj.

Pohyb lodí sledujú na webstránke

Kubrakov dodal, že ďalšie plavidlo Ocean Courtesy, plaviace sa pod vlajkou Marshallových ostrovov, opustilo v piatok ten istý prístav so 172-tisíc tonami koncentrátu železnej rudy.

Podľa globálnej webovej stránky MarineTraffic pre sledovanie lodí sa očakávalo, že sa dostane do rumunského čiernomorského prístavu Constanta v sobotu popoludní.

Obe plavidlá sa plavili dočasným humanitárnym koridorom pre civilné lode z ukrajinských čiernomorských prístavov do Bosporu, uviedol Kubrakov na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter.

Koridor zatiaľ využili štyri lode

Koridor vedie pozdĺž západného pobrežia Čierneho mora, pričom sa vyhýba medzinárodným vodám a namiesto nich využíva tie, ktoré kontrolujú členské štáty NATO Rumunsko a Bulharsko.

Tieto lode sú tretím a štvrtým plavidlom, ktoré využilo dočasný koridor zriadený ukrajinskou vládou po tom, čo Rusko v polovici júla odstúpilo od čiernomorskej obilnej iniciatívy.

Viac k témam: koridory solidarity, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Z ukrajinského prístavu Južnyj vyplávali cez dočasný humanitárny koridor ďalšie dve nákladné lode © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *