Z Ríma prišla smutná správa, vo veku 98 rokov zomrel kardinál Jozef Tomko

8.8.2022 (Webnoviny.sk) – Vo svojom bydlisku v Ríme v pondelok v skorých ranných hodinách zomrel vo veku 98 rokov v kruhu svojich najbližších spolupracovníkov kardinál Jozef Tomko. Informuje o tom Konferencia biskupov Slovenska.

Najstarší člen kolégia kardinálov

Na základe jeho osobného priania, budú pohrebné obrady a aj jeho ostatky uložené v Dóme svätej Alžbety v Košiciach.

Kardinál Jozef Tomko sa narodil 11. marca1924 v obci Udavské, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

Jozef Tomko navštevoval základnú školu vo svojej rodnej obci v Udavskom pri Humennom. Na gymnázium v Michalovciach nastúpil v roku 1935 a štúdia na ňom ukončil v roku 1943.

Kňaz žil v zahraničí

V školskom roku 1943-44 vstúpil do seminára a začal študovať na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave. Na jeseň roku 1945 ho košický biskup Jozef Čársky poslal na štúdiá do Ríma, kde študoval na Pápežskej luteránskej univerzite.

Za kňaza bol vysvätený 12. marca 1949 v Ríme a 24. apríla 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za proprefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov a na generálnej audiencii súčasne oznámil, že na Turice vymenuje 28 nových kardinálov, a medzi nimi aj arcibiskupa Jozefa Tomka.

Po vysvätení za kňaza sa nemohol pre nástup komunistického režimu vrátiť na Slovensko. Táto možnosť sa mu naskytla až v roku 1968, ale v čase tzv. normalizácie jeho emigrácia pokračovala.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Z Ríma prišla smutná správa, vo veku 98 rokov zomrel kardinál Jozef Tomko © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *