Vznik nového ministerstva spôsobil zmeny aj vo vedení Zväzu cestovného ruchu SR

1.2.2024 (SITA.sk) – Vedením Zväzu cestovného ruchu SR (ZCR) je od januára poverený jeho viceprezident a zároveň prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.

Prosperovať majú všetky regióny

ZCR vo štvrtok informoval, že Berkes zastúpi doterajšieho prezidenta zväzu Mareka Harbuľáka, ktorý sa bude venovať agende cestovného ruchu ako štátny tajomník na novovznikajúcom Ministerstve cestovného ruchu a športu SR.

„Dôvera mojich kolegov ma zaväzuje, aby som čo najlepšie zastupoval záujmy cestovného ruchu na Slovensku. Teší ma, že odborníci na novom ministerstvo pomôžu, aby sa turizmus na Slovensku rozvíjal a mal cielenú podporu a pomoc,“ povedal Roman Berkes.

Predstavitelia cestovného ruchu na Slovensku, záujmové združenia, krajské a oblastné organizácie cestovného ruchu, prevádzkovatelia ubytovacích, stravovacích a ďalších služieb spojených s turizmom podporujú ministerstvo, ktoré má zastrešiť a garantovať rozvoj v tejto oblasti a prispieť tak k prosperite všetkých regiónov a celej krajiny.

„Nová pozícia je pre mňa výzvou, ako využiť moje odborné skúsenosti a vedomosti i komplexnú znalosť odvetvia na to, aby sa pomenovali a riešili špecifické problémy odvetvia.,“ uviedol Marek Harbuľák.

Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov

Pozícia Slovenska na globálnom a európskom trhu sa podľa ZCR oslabila najmä po pandémii a viacerých krízach, aj v súvislosti s vojnovými konfliktmi.

Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, investičný dlh vo viacerých zložkách cestovného ruchu, neúplné informácie a dáta o tom, ako využiť a nasmerovať nové trendy v turizme, spôsobili znižovanie konkurencieschopnosti Slovenska.

Flexibilný zber dát

Zabezpečenie flexibilného zberu dát a ich využitie na plánovanie rozvoja Slovenska, tvrdí ZCR, je garanciou rovnakého a zodpovedného prístupu pre všetky subjekty v cestovnom ruchu.

Novým generálnym manažérom Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) je od 1. februára Martin Novotný.

Ten na tejto pozícii dočasne nahrádza doterajšieho prezidenta asociácie Mareka Harbuľáka, ktorý požiadal o uvoľnenie z funkcie počas výkonu spomínanej funkcie na ministerstve cestovného ruchu a športu. Asociácia informovala, že jej štatutárom sa zároveň po novom stal prvý viceprezident Patrik Bočkay.

Zväz cestovného ruchu SR združuje 13 zväzov, združení, organizácií a spoločností v cestovnom ruchu – AHRS, SACKA, Záujmové združenie prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov LAVEX, Asociácia historických hotelov Slovenska, Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky, Asociácia slovenských kúpeľov, Asociácia informačných centier, Tatry mountain resorts, Región Vysoké Tatry, Bratislavská organizácia cestovného ruchu Bratislava Tourist Board, Asociácia zábavy a hier, Aquapark Poprad a Trinity Hotels.

Viac k témam: nové ministerstvo, Turizmus, Vedenie
Zdroj: SITA.sk – Vznik nového ministerstva spôsobil zmeny aj vo vedení Zväzu cestovného ruchu SR © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *