Vymeniť územie za dáždnik NATO? Predstaviteľ aliancie „nahráva Rusku“, kritizuje Ukrajina

16.8.2023 (SITA.sk) – Ukrajinskí predstavitelia sa ohradili voči vyjadreniam riaditeľa súkromnej kancelárie generálneho tajomníka Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Stiana Jenssena, podľa ktorého by odstúpenie územia Rusku mohlo byť pre Kyjev spôsobom, ako dosiahnuť mier a vstúpiť do aliancie. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Prehra demokracie

Vymeniť územie za dáždnik NATO? To je absurdné. Znamená to zámerne si vybrať prehru demokracie, podporiť globálneho zločinca, uchovať ruský režim, zničiť medzinárodné právo a posunúť vojnu ďalším generáciám,“ reagoval na sociálnych médiách poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Jenssen, ktorý je na svojom súčasnom poste v NATO od roku 2017, sa tak vyjadril v rozhovore pre nórske noviny Verdens Gang.

Obchodovanie s územiami

Jeho výroky kritizoval aj hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko. „Debaty o vstupe Ukrajiny do NATO výmenou za vzdanie sa časti jej územia sú absolútne neprijateľné. Vždy sme boli presvedčení, že aliancia, rovnako ako Ukrajina, neobchoduje s územiami,“ uviedol v príspevku na sociálnej sieti Facebook a dodal, že „vedomé alebo nevedomé zapojenie sa predstaviteľov NATO do formovania naratívu“ okolo potenciálneho odstúpenia území Ukrajiny „nahráva Rusku“. V záujme euroatlantickej bezpečnosti je pritom podľa neho skôr diskusia „o spôsoboch, ako urýchliť víťazstvo Ukrajiny a jej plnohodnotné členstvo v NATO“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Členské štáty, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinský minister zahraničných vecí, vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk – Vymeniť územie za dáždnik NATO? Predstaviteľ aliancie „nahráva Rusku“, kritizuje Ukrajina © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *