Vylúčenie Ruska z Rady Európy je správny krok. Nebudeme tolerovať agresiu a barbarstvo, vyhlásil Klus

21.5.2022 (Webnoviny.sk) – Vylúčenie Ruska z Rady Európy podčiarklo hodnotové ukotvenie organizácie, tvrdí štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).

Hrubé porušovanie medzinárodného práva, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny je podľa jeho názoru nezlučiteľné s členstvom v Rade Európy. Informoval o tom Komunikačný odbor rezortu diplomacie v tlačovej správe.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Potreba chrániť demokratické hodnoty

„Preto som v talianskom Turíne na zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy opätovne vyzdvihol vylúčenie Ruskej federácie z tejto významnej európskej organizácie. Mier, demokracia, ľudské práva a právny štát sú hodnoty, ktoré dnes treba chrániť a posilňovať viac, než kedykoľvek predtým,” uviedol Klus v Turíne počas zasadnutia Výboru ministrov Rady Európy, na ktorom zastupoval Slovenskú republiku.

Zástupcovia 46 členských štátov sa na stretnutí vrcholného orgánu Rady Európy venovali reakcii organizácie na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine. Rovnako prediskutovali možnosti ďalšieho posilnenia medzinárodnej multilaterálnej spolupráce a vyzdvihli význam podpory a solidarity s Ukrajinou.

Nezávislosť ruských médií

„Našim partnerom v Rade Európy som počas stretnutia v talianskom Turíne potvrdil, že Slovensko odsudzuje ruskú agresiu proti Ukrajine, pevne stojí pri svojom východnom susedovi a plne podporuje jeho územnú celistvosť a suverenitu. Tak ako doteraz, aj v budúcnosti chceme do pomoci Ukrajine, či už politickej, ekonomickej, humanitárnej alebo vojenskej, investovať čo najviac úsilia,“ dodal Klus, ktorý zároveň vyzval na silnejšiu podporu občianskej spoločnosti a nezávislých médií v Rusku a Bielorusku.

Zástupcovia Rady Európy opätovne vyzvali predstaviteľov Ruska, aby okamžite zastavili agresiu voči Ukrajine, stiahli vojská z jej územia a čo najskôr prepustili všetkých unesených civilistov. Zástupcovia členských štátov zároveň odsúdili porušovanie ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva na Ukrajine.

„Partneri vysoko ocenili reakciu orgánov Slovenskej republiky a pomoc našich občanov poskytnutú ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred vojnovým utrpením. Nielen týmito krokmi, ale aj pôsobením na pôde medzinárodných organizácií robí Slovensko všetko pre naplnenie toho najdôležitejšieho cieľa, dosiahnutie mieru,“ uzavrel štátny tajomník.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Demokracia, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Vojnové zločiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Vylúčenie Ruska z Rady Európy je správny krok. Nebudeme tolerovať agresiu a barbarstvo, vyhlásil Klus © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *