Vojna na Ukrajine podľa sudcov hrubo porušuje elementárne zásady ľudskosti aj ženevské dohovory

4.3.2022 (Webnoviny.sk) – Spôsob vedenia vojny na Ukrajine hrubým spôsobom porušuje elementárne zásady ľudskosti a ženevské dohovory o dodržiavaní pravidiel medzinárodného humanitárneho práva. Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) to uvádza vo svojom vyhlásení, ktoré poskytla jej hovorkyňa Katarína Javorčíková.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Vyjadrujeme podporu a zaväzujeme sa aktívne napomôcť všetkým aktivitám, ktoré môžu prispieť k čo najrýchlejšiemu ukončeniu vojnového konfliktu a vyvodeniu osobnej zodpovednosti voči predstaviteľom Ruskej federácie a Bieloruska, zodpovedným za všetky tragické následky na životoch ukrajinského obyvateľstva a spustošení ich suverénneho a nezávislého štátu,“ konštatuje sa vo vyhlásení.

Členovia ZOJ vyjadrujú zároveň podporu ukrajinským sudcom v zápase o zachovanie právneho štátu a sú pripravení poskytnúť im v rámci možností maximálnu pomoc.

„Budeme iniciovať pomoc a podporu aj na platforme Európskej asociácie sudcov (EAJ), aby vyvinula všetky dostupné aktivity k ukončeniu vojny a následne k obnove riadneho fungovania súdnej moci na Ukrajine,“ vyhlásili.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Právny štát, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Vojna na Ukrajine podľa sudcov hrubo porušuje elementárne zásady ľudskosti aj ženevské dohovory © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *