Vo veku 73 rokov zomrel známy scénograf Ján Zavarský, väčšinu svojej kariéry zasvätil pôsobeniu v trnavskom divadle

30.5.2022 (Webnoviny.sk) – Významný slovenský scénograf, výtvarník a pedagóg Ján Zavarský zomrel v nedeľu (29. mája) vo veku 73 rokov. Vytvoril stovky scénografií na Slovensku, v Česku i v zahraničí, za mnohé z nich získal ocenenia.

O jeho úmrtí informovalo Divadlo Jána Palárika v Trnave, kde Zavarský pôsobil takmer 40 rokov ako interný scénograf a istý čas aj ako umelecký šéf.

Známa osobnosť aj v zahraničí

Ján Zavarský pochádzal z Banskej Bystrice, v roku 1974 ukončil štúdium na VŠMU v Bratislave pod vedením profesora Ladislava Vychodila. Pôsobil v Divadle Andreja Bagara v Nitre, v Štátnom bábkovom divadle v Bratislave, ale najdlhšie v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Spolupracoval s viacerými českými divadlami, so Štátnou operou a Národným divadlom v Prahe, pravidelne s Divadlom Husa na provázku.

Pre Národnú operu vo Varšave pripravil výpravu pre operu Salome. Pracoval na činoherných, bábkových, baletných, muzikálových a operných inscenáciách aj pre divadlá v Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku alebo USA.

Získal viaceré ocenenia

Prednášal na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Ako pedagóg a scénograf sa zúčastnil na študijnom pobyte na Miami University.

Zavarský získal viaceré ocenenia na medzinárodných súťažných prehliadkach. Prezidentka Zuzana Čaputová mu minulý rok udelila Pribinov kríž III. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

Viac k témam: Divadlo Jána Palárika, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 73 rokov zomrel známy scénograf Ján Zavarský, väčšinu svojej kariéry zasvätil pôsobeniu v trnavskom divadle © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *