Vláda českého premiéra Fialu prežila hlasovanie o vyslovení nedôvery

19.10.2023 (SITA.sk) – Česká koaličná vláda vo štvrtok prežila hlasovanie o nedôvere. Hlasovanie vyvolala opozícia, ktorá tvrdí, že vláda zle riadi ekonomiku a nedostatočne rieši nelegálnu migráciu.

Hlasov bolo málo

Za odvolanie vlády piatich strán, ktorú vedie konzervatívny premiér Petr Fiala, sa vyslovilo len 85 opozičných zákonodarcov v 200-člennej dolnej komore parlamentu. Hlasovanie sa uskutočnilo po diskusii, ktorá sa začala ešte v utorok.

Hlavná opozičná centristická strana ANO vedená populistickým miliardárom Andrejom Babišom vládu obvinila, že okrem iného nedokázala riešiť vysokú infláciu spôsobenú cenami energií. Podľa ANO vláda správne nerieši ani novú vlnu migrácie a ďalšie problémy.

Väčšia pomoc Ukrajine

Inflácia v Česku však tento rok klesla zo 17,5 percenta v januári na 6,9 percenta v septembri. Expremiér Babiš Fialovu vládu obvinil aj z toho, že sa viac stará o Ukrajinu ako o Českú republiku.

Česko rozhodne podporuje Ukrajinu v jej boji proti ruskej vojenskej agresii a prijalo viac ako 350-tisíc obyvateľov Ukrajiny, ktorí utiekli pred vojnou.

Viac k témam: Česká vláda, český expremiér, Český premiér, Hlasovanie o nedôvere, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Vláda českého premiéra Fialu prežila hlasovanie o vyslovení nedôvery © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *