V minulosti odvolaný predseda bardejovského súdu má teraz šéfovať Okresnému súdu v Starej Ľubovni

5.2.2024 (SITA.sk) – Výberová komisia rezortu spravodlivosti vybrala za šéfa Okresného súdu v Starej Ľubovni sudcu, ktorý bol v minulosti odvolaný z funkcie predsedu Okresného súdu Bardejov.

Podľa zápisnice zverejnenej na internetovej stránke Ministerstva spravodlivosti SR výberová komisia 11. januára tohto roku skonštatovala, že „Karol Krochta vo výberovom konaní uspel a preukázal predpoklady na výkon funkcie predsedu Okresného súdu Stará Ľubovňa”.

Krochtu odvolal minister Borec

Vecou by sa ešte mala zaoberať Súdna rada SR, ktorá má zabezpečiť preverenie majetkových pomerov úspešného uchádzača a vykonanie dohľadu nad spĺňaním predpokladov sudcovskej spôsobilosti.

Krochtu z funkcie predsedu Okresného súdu Bardejov po osobnom rozhovore odvolal minister spravodlivosti Tomáš Borec ešte v marci 2014. Urobil tak na návrh predsedníčky Krajského súdu v Prešove Anny Ilčinovej.

Denník Sme predtým upozornil, že sestra sudcu Katarína na bardejovskom súde zrejme nastúpi ako sudkyňa. V januári 2014 totiž vyhrala výberové konanie.

Krochtová pracovala ako policajná vyšetrovateľka, od roku 2005 bola poradkyňou ústavného sudcu. Borec v tejto súvislosti pripustil, že požiada súdnu radu, aby prípad preverila.

Bitka päsťami a kopancami

Neskôr sa ukázalo, že generálna prokuratúra žiadala o vydanie sudcu na trestné stíhanie. Bol totiž podozrivý z ublíženia na zdraví a výtržníctva.

Ústavný súd následne na neverejnom zasadaní v apríli 2014 nedal súhlas na trestné stíhanie sudcu. Ten v súčasnosti pôsobí ako sudca Krajského súdu v Prešove. Prípad sa podľa Sme týkal napadnutia muža počas silvestrovských osláv.

„Podľa polície išlo o bitku päsťami a kopancami,” napísalo v roku 2014 Sme s tým, že zranenia poškodeného boli údajne až také vážne, že sa prípad nedal vyhodnotiť ako priestupok, ale trestný čin.

Viac k témam: Justícia, Sudca, Súdnictvo
Zdroj: SITA.sk – V minulosti odvolaný predseda bardejovského súdu má teraz šéfovať Okresnému súdu v Starej Ľubovni © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *