V cestovnom ruchu na Slovensku funguje skoro dvetisíc subjektov, pandémia to veľmi nezmenila

7.6.2022 (Webnoviny.sk) – Cestovný ruch pre pandémiu koronovaírusu za uplynulé dva roky zaznamenal pokles tržieb pre uzatvorenie či obmedzenie činnosti, neprejavilo sa to ale veľmi v počte subjektov v tomto odvetví. Ten je s predchádzajúcimi rokmi porovnateľný či o niečo vyšší.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa najnovšej analýzy spoločnosti Dun & Bradstreet v cestovnom ruchu na Slovensku pôsobí spolu 1 924 subjektov, z toho 756 fyzických osôb – podnikateľov a 1 168 právnických osôb. V roku 2017 podnikalo v oblasti cestovných kancelárií a agentúr či iných rezervačných a súvisiacich činnostiach cez 1 800 subjektov.

Počet subjektov

Celkový počet subjektov narástol od roku 2021 o 14, oproti roku 2020 zas poklesol o 18. Z toho vyplýva, že na trhu v počte fyzických a právnických osôb nedošlo k výrazným pohybom,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Z toho sa podľa nej dá usudzovať, že pandémia najviac zasiahla ich finančnú situáciu, nie existenčnú.

Trend prírastku

Počet právnických osôb, teda akciových spoločností a spoločností s ručením obmedzeným, v cestovnom ruchu od roku 2020 klesol z 1 173 na súčasných 1 168.

Z analýzy zároveň vyplýva, že kým pred dvoma rokmi vzniklo 50 nových subjektov, tento rok pribudlo len deväť.

Trend prírastku nových spoločností sa výrazne spomalil. Spomalenie nastalo aj pri ukončovaní subjektov. Kým v roku 2020 zaniklo 14 firiem, rok na to 60 a tento rok podnikanie ukončili len dve spoločnosti,“ priblížila Štěpánová.

Pribudli noví

Rovnaký trend je aj pri fyzických osobách – podnikateľoch v cestovnom ruchu. Podľa dát Dun & Bradstreet ich je aktuálne na Slovensku 756.

Tento rok zaniklo 9 subjektov, kým vlani až 69, rok predtým 42. Zároveň na trh síce pribudlo 20 nových živnostníkov, roky predtým to bolo viac – v roku 2021 37, rok predtým 38.

Viac k témam: Cestovné kancelárie, Finančná situácia, Koronavírus, Pandémia, Spoločnosť s ručením obmedzeným
Zdroj: Webnoviny.sk – V cestovnom ruchu na Slovensku funguje skoro dvetisíc subjektov, pandémia to veľmi nezmenila © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *