Útok Hamasu údajne zhoršil vzťahy medzi Netanjahuom a Putinom

15.10.2023 (SITA.sk) – Útok militantného hnutia Hamas na Izrael spôsobil zhoršenie vzťahov medzi izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a ruským vodcom Vladimirom Putinom. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na americký denník The Wall Street Journal.

Nestranný postoj k vojne

Ten pripomenul, že Netanjahu bol s Putinom aj v čase, keď bol čoraz viac izolovaný. Túto spoluprácu nedokázala podkopať ani ruská invázia na Ukrajinu a zlepšovanie vzťahov s nepriateľom Izraela – Iránom.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Netanjahu preferoval nestranný postoj k vojne na Ukrajine, pričom napriek tlaku Západu odmietol poskytnúť Kyjevu vojenskú pomoc alebo systémy protivzdušnej obrany.

Po útoku militantov z Hamasu podporovaných Iránom sú pravdepodobne vzťahy medzi Netanjahuom a Putinom výrazne naštrbené.

Rusko dodalo zbrane Iránu

Putin bol navyše jeden z mála svetových lídrov, ktorí nezatelefonovali Netanjahuovi, aby vyjadrili sústrasť nad smrťou viac ako 1 300 Izraelčanov, ktorých Hamas pri tomto útoku zabil.

Samotný Hamas podporovaný Iránom v sobotu vyhlásil, že „kvituje neúnavné úsilie Ruska zamerané na zastavenie izraelskej agresie“ voči militantom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Rusko predtým dostalo od Iránu množstvo bezpilotných lietadiel Šáhid, na čo Moskva reagovala poskytnutím cvičných lietadiel Jak-130 Teheránu a uvažuje, že Iránu predá stíhačky Su-35, čo by mohlo zmeniť rovnováhu leteckých síl na Blízkom východe.

Kremeľ a Putin navyše chcú pred budúcoročnými prezidentskými voľbami v Rusku odvrátiť pozornosť od vojny na Ukrajine.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský premiér, Ruský prezident, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Útok Hamasu údajne zhoršil vzťahy medzi Netanjahuom a Putinom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *