Ústavný súd povolil obnovu konania vo veci žiadosti o zničenie nahrávok SIS v kauze Gorila

17.10.2023 (SITA.sk) – Ústavný súd SR povolil obnovu konania vo veci namietaného porušenia základných práv Zoltána Vargu nesplnením povinnosti Slovenskej informačnej služby vyradiť a zničiť nahrávky vyhotovené na základe súhlasu Krajského súdu v Bratislave v rokoch 2005 a 2006 v kauze známej ako Gorila.

Obnova konania

Vyplýva to z rozhodnutia senátu zloženom z predsedu Roberta Šorla a sudcov Ivana Fiačana a Petra Straku na neverejnom zasadnutí z 12. októbra.

Obnovu konania vo veci Ing. Z. V. vedenej Ústavným súdom SR povoľuje v rozsahu namietaného porušenia základných práv navrhovateľa nesplnením povinnosti Slovenskej informačnej služby vyradiť a zničiť primárne a sekundárne výsledky použitia informačno-technických prostriedkov v dispozícii Slovenskej informačnej služby, ktoré boli získané v súvislosti s vydaním rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave z 26. januára 2006,” informoval súd na svojej internetovej stránke.

Spis Gorila

Zároveň senát nariadil Kancelárii Ústavného súdu SR nahradiť navrhovateľovi trovy konania 1322,52 eur a zaplatiť ich jeho právnemu zástupcovi do dvoch mesiacov od právoplatnosti nálezu.

Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, pričom jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník SIS Peter Holúbek. Nahrávky vznikli v byte na Vazovovej ulici v Bratislave, ktorý vlastnil Zoltán Varga prezývaný Gorila. Neskôr prenikla na verejnosť aj 39-hodinová nahrávka.

Viac k témam: Kauza Gorila, obnova konania, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Ústavný súd povolil obnovu konania vo veci žiadosti o zničenie nahrávok SIS v kauze Gorila © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *