Ústava Slovenskej republiky oslavuje 31. výročie

1.9.2023 (SITA.sk) – Slovenská ústava oslavuje v piatok 31. výročie od jej schválenia poslancami Národnej rady ešte v starej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave.

Gašparovič a Mečiar

Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu, prijali 1. septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR).

Za dokument hlasovalo 114 vtedajších poslancov. Ústavu na Bratislavskom hrade podpísali 3. septembra 1992 vtedajší predsedovia SNR a vlády Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar.

Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu.

Demokratický a unitaristický charakter

Väčšia časť ústavy vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie.

Z právneho hľadiska je slovenskú ústavu podľa odborníkov možné charakterizovať ako rigidnú, pretože na jej prijatie či zmenu je nutný súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov parlamentu.

Takisto ide o ústavu písanú, ktorá zakladá demokratický a unitaristický charakter štátu. Dokument sa skladá z preambuly a deviatich hláv, ktoré sa venujú rôznym oblastiam fungovania krajiny.

Originál Ústavy SR je uschovaný v trezore v budove parlamentu.

Viac k témam: Deň Ústavy SR, Ústava SR
Zdroj: SITA.sk – Ústava Slovenskej republiky oslavuje 31. výročie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *