USA začali odvetné údery v Iraku a Sýrii, podľa Bidena nebudú tolerovať ubližovanie Američanom

3.2.2024 (SITA.sk) – Americká armáda v piatok spustila rozsiahle údery na 85 cieľov v Iraku a Sýrii v reakcii na útok dronom, ktorý počas uplynulého víkendu zabil na základni v Jordánsku troch amerických vojakov. Operácia trvala zhruba 30 minút. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Biely dom vyhlásil operáciu za úspešnú. Prezident Joe Biden povedal, že nálety ukazujú, že jeho administratíva nebude tolerovať ubližovanie Američanom.

Útoky zabili civilistov

Minister obrany Lloyd Austin zase prisľúbil, že útok bol len „začiatkom našej reakcie”. Obaja uviedli, že americká odveta bude pokračovať „v časoch a na miestach, ktoré si vyberieme”.

Bezprostredne neboli dostupné podrobnosti o škodách, úmrtiach a zranených. Predstaviteľ Pentagonu uviedol, že očakávajú obete. Sýrska armáda však vyhlásila, že americké útoky v Sýrii zabili civilistov aj príslušníkov ozbrojených síl a spôsobili značné škody.

Zasiahli sedem zariadení

Americkí predstavitelia uviedli, že údery zasiahli štyri zariadenia v Sýrii a tri v Iraku, kde bezpečnostní predstavitelia hlásili škody v meste Al-Káim. Miesta údajne patrili rôznym Iránom podporovaným milíciám, ktoré USA vinia z útoku v Jordánsku.

Spomenutý smrteľný útok v Jordánsku bol len jedným zo série viac ako 165 útokov voči americkým silám na Blízkom východe zo strany rôznych skupín spriaznených s Iránom od začiatku vojny Izraela s palestínskym militantným hnutím Hamas.

Viac k témam: Americkí vojaci, Hamas, útok dronom
Zdroj: SITA.sk – USA začali odvetné údery v Iraku a Sýrii, podľa Bidena nebudú tolerovať ubližovanie Američanom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *