USA v prípade útoku pomôžu Poľsku, Biden označil dohodu NATO za posvätný záväzok

27.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 26. marca 2022, 18:11

Americký prezident Joe Biden povedal svojmu poľskému partnerovi Andrzejovi Dudovi, že „vaša sloboda je naša“. Šéf Bieleho domu ubezpečil Dudu, že USA a ďalší spojenci v rámci Severoatlantickej aliancie prídu Poľsku v prípade ruského útoku na pomoc.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Biden a Duda sa stretli počas záverečného dňa európskej cesty amerického prezidenta, aby spolu hovorili o spoločnej snahe o ukončenie vojny na susednej Ukrajine.

Dohoda je posvätným záväzkom

Biden označil dohodu západnej aliancie o „kolektívnej obrane” za „posvätný záväzok” a dodal, že jednota NATO je nanajvýš dôležitá. Zároveň uznal, že Poľsko znáša hlavné bremeno humanitárnej krízy, keďže do krajiny prišli viac ako 2 milióny z 3,5 milióna ľudí, ktorí utiekli z Ukrajiny.

Konštatoval, že ďalší spojenci v rámci NATO musia urobiť viac. USA sľúbili, že prijmú do 100-tisíc ukrajinských utečencov. Duda sa vyjadril, že vzťahy medzi oboma krajinami prekvitajú napriek ťažkým časom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Poľsko žiada urýchliť dodávky zbraní

Poľský prezident Andrzej Duda ubezpečenie zo strany amerického prezidenta Joea Bidena privítal. Duda povedal, že toto ubezpečenie je o to viac dôležité v čase, v ktorom Rusko vedie brutálne útoky na Ukrajine.

„Myslím si, že pre nás Poliakov v situácii, v ktorej dnes sme, v našej časti Európy, v ére ruskej agresie proti Ukrajine, je to veľmi dôležitý prvok,” konštatoval Duda.

Po schôdzke s Bidenom Duda zároveň povedal, že USA požiadal o urýchlenie plánovaných dodávok zbraní do Poľska. Poznamenal, že na základe už uzatvorených kontraktov má Poľsko dostať raketové systémy Patriot, bojové lietadlá F-35 a 250 tankov Abrams.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – USA v prípade útoku pomôžu Poľsku, Biden označil dohodu NATO za posvätný záväzok © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *