USA a Británia opäť udreli na húsíov v Jemene, útočili na desiatky cieľov

4.2.2024 (SITA.sk) – Americké a britské ozbrojené sily vykonali tretie kolo spoločných úderov voči Iránom podporovaným jemenským povstalcom húsíom v reakcii na ich útoky na komerčné lode v Červenom mori.

Američanov a Britov podporili sily z Austrálie, Bahrajnu, Kanady, Dánska, Holandska a Nového Zélandu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Cieľom boli raketový systémy

Údery sa zamerali na 36 cieľov na 13 lokalitách v Jemene, uvádza sa v spoločnom vyhlásení antihúsíjskej koalície.

Cieľmi boli „hlboko zakopané zariadenia na skladovanie zbraní, raketové systémy a odpaľovacie zariadenia, systémy protivzdušnej obrany a radary”, ako aj pobrežné centrá na kontrolu dronov.

Separátne ​v nedeľu ráno americká armáda „uskutočnila útok v sebaobrane proti protilodnej rakete húsíov”.

Reakcia na smrtiaci útok

Centrálne velenie amerických ozbrojených síl uviedlo, že daná raketa bola pripravená na útok proti lodiam v Červenom mori a americké sily rozhodli, že predstavovala bezprostrednú hrozbu voči komerčným lodiam aj plavidlám amerického námorníctva v regióne.

Útoky v Jemene, ktoré podľa britského ministra obrany Granta Shappsa nie sú eskalácia, sa odohrali deň po tom, čo USA zaútočili na 85 cieľov s Iránom spriaznených milícií v Sýrii a Iraku.

Americké sily tak reagovali na smrtiaci útok dronom na základňu v Jordánsku, ktorý pred týždňom zabil troch vojakov.

Viac k témam: Americká armáda, Britská armáda, Húsíovia, Útok
Zdroj: SITA.sk – USA a Británia opäť udreli na húsíov v Jemene, útočili na desiatky cieľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *