Únia vojnových veteránov odmieta tvrdenia, že by spolupracovala s extrémistami

7.3.2022 (Webnoviny.sk) – Únia vojnových veteránov SR sa dôrazne ohradzuje voči nepodloženým obvineniam o úzkej spolupráci s politickými stranami a extrémistickými hnutiami.

Uvádza sa to vo vyhlásení organizácie v reakcii na oznámenie Ministerstva obrany SR, že vypovedá dohodu o spoluprácu s úniou veteránov.

Obvinenia odmietajú

„Ako vojnoví veteráni sme najviac povolaní a povinní prejaviť zásadný postoj vždy, keď sa mier, sloboda a demokracia ocitnú v ohrození, pretože máme osobné skúsenosti s účasťou v misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu vo svete (Balkán, Blízky východ, Afrika, Ázia),” uvádza únia.

Zároveň zdôrazňuje, že zásadne odmieta pokusy politizovať a spájať združenie s extrémistickými skupinami.

„Tak ako mnohé iné rovnako aj naše občianske združenie vzniklo, aby bolo občiansky a verejne činné v zmysle naplňovania svojich cieľov a stanov. Považujeme za neprípustné takúto činnosť účelovo označovať za politickú a extrémistickú,” dodal únia.

Ohrozenie cti a dobrého mena

Ministerstvo obrany SR koncom februára oznámilo, že zrušilo spoluprácu s Úniou vojnových veteránov SR pre jej aktivity. Činnosti únie totiž podľa rezortu vyvolávajú vážne pochybnosti o integrite a rešpekte oficiálnej zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky Slovenska a znižujú spoločenský význam vojnových veteránov a Ozbrojených síl SR.

Rezort vo svojom liste adresovanom viceprezidentovi únie vojnových veteránov zdôraznil, že rešpektuje univerzálne a nemenné hodnotové piliere slovenskej štátnosti SR, a to predovšetkým jej demokratické zriadenie, nedotknuteľnosť ľudských práv a individuálnych slobôd, princípy právneho štátu a štátnej suverenity postavenej na princípoch multilateralizmu a medzinárodnej spolupráce.

„Rezort preto nemôže súhlasiť s úzkou spoluprácou únie s politickými stranami a extrémistickými hnutiami, ktorých aktivity smerujú k polarizácii spoločnosti, nárastu extrémizmu, šíreniu nenávisti a podkopávaniu dôvery v právny štát či demokratické hodnoty,“ uviedol.

Podľa ministerstva činnosť niektorých jednotlivcov príslušných k Únii vojnových veteránov SR môže v konečnom dôsledku ohrozovať česť a dobré meno všetkých vojnových veteránov, ktorí si zaslúžia úctu a rešpekt slovenskej verejnosti.

Viac k témam: Extrémizmus, obvinenia, Spolupráca, Vojnoví veteráni
Zdroj: Webnoviny.sk – Únia vojnových veteránov odmieta tvrdenia, že by spolupracovala s extrémistami © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *