Únia miest vyzýva na pomoc sociálne zraniteľným Slovákom, majú obavy o stratu domova

7.4.2022 (Webnoviny.sk) – Únia miest Slovenska (ÚMS) vyzýva na pomoc sociálne zraniteľným obyvateľom. Zhodlo sa na tom Prezídium ÚMS na svojom štvrtkovom online stretnutí. Ako priblížila hovorkyňa únie miest Daniela Piršelová, najväčšie mestá Slovenska evidujú zvýšený počet ľudí v kritickej sociálnej situácii.

Neschopnosť hradiť bežné výdavky

Obyvatelia sa na obecné úrady častejšie obracajú s prosbami o pomoc pre obavu o stratu domova alebo neschopnosťou hradiť svoje bežné výdavky. Keďže mestá nedisponujú dostatočnými možnosťami priamej pomoci, volajú po riešení, ktoré by na úrovni štátu zabezpečilo priamu, adresnú a pravidelnú finančnú pomoc najohrozenejším obyvateľom, ktorá bude kompenzovať zvýšené životné náklady v dôsledku zdražovania.

Dotknuté skupiny obyvateľstva trpia zvýšenými nákladmi na život a nezmenenými príjmami, čo si vyžaduje adresnú finančnú a pravidelnú pomoc. Aktuálnym riešením nie je ani mestské nájomné bývanie, keďže v najväčších mestách Slovenska je ho dlhodobo nedostatok, čo je spôsobené náročnosťou samotnej výstavby spolu s nepružným systémom financovania štátom,“ ozrejmila hovorkyňa ÚMS. Predstavitelia miest majú podľa nej obavu z rastúceho počtu ľudí, ktorí prídu o svoje bývanie a budú tak odkázaní na krízovú pomoc sociálnych služieb, ktorých kapacity sú nedostatočné.

Výdavky sa pri zdražovaní neúmerne zvyšujú

Piršelová podotkla, že najväčšia miera zdražovania za posledných desať rokov a inflácia na úrovni necelých 10 percent spôsobujú, že jednotlivci, seniori, samoživitelia a rodiny s nižšími príjmami žijúci v mestách čelia čoraz ťažšej ekonomickej situácii pri platbách za bežné mesačné výdavky.

Práve život v mestách podľa dostupných dát totiž pre dlhodobo vyššie náklady a nezmenené platové úrovne spôsobuje, že mesačné výdavky sa pri zdražovaní neúmerne zvyšujú,“ dodala. Navyše dlhodobo rastúci trend cien nehnuteľností alebo ich prenájmov sa najsilnejšie prejavuje priamo v najväčších mestách Slovenska. Celosvetová finančná kríza sa dotkla aj výroby stavebných materiálov a postpandemický stav svetovej ekonomiky spôsobil po dlhom čase prvý nárast úrokov hypoték.

Viac k témam: Zdražovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Únia miest vyzýva na pomoc sociálne zraniteľným Slovákom, majú obavy o stratu domova © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *