Ukrajinská protiofenzíva podľa Stoltenberga prekonáva očakávania a úspechy naberajú na obrátkach

31.8.2023 (SITA.sk) – Ukrajinské sily v doterajšom priebehu protiofenzívy voči ruským okupantom prekonali očakávania. V rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN to povedal generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Ukrajinci sa postupne presadzujú, čo znamená, že zatláčajú Rusov späť a sú schopní preraziť niektoré z ich dobre opevnených oblastí, kde sú mínové polia, a preto je ešte dôležitejšie teraz ich podporovať,“ vyhlásil Stoltenberg.

Úspechy naberajú na obrátkach

Podľa neho „je to krutý a ťažký boj“ a pre Ukrajincov to nie je ľahká cesta k víťazstvu, ale „dosahujú úspechy, ktoré naberajú na obrátkach“.

„Videli sme, že Ukrajinci opäť prekonali očakávania, a musíme si uvedomiť, že všetko sa to začalo minulý rok rozsiahlou ruskou inváziou na Ukrajinu. Experti vtedy verili, že Ukrajina vydrží len pár dní či týždňov, no oslobodili sever, Kyjev, východ, Charkov, územie na juhu, Cherson… A teraz dosahujú ešte väčšie úspechy,“ poznamenal Stoltenberg.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Rozhodovať musia Ukrajinci

V odpovedi na otázku o rozdieloch v hodnotení protiofenzívnej taktiky medzi západnými armádami Stoltenberg poznamenal, že „medzi spojencami NATO existuje neustály dialóg a, samozrejme, aj dialóg s Ukrajinou“.

Podľa generálneho tajomníka aliancie treba Ukrajincom pomáhať radami a podporou, no vraví, že „v konečnom dôsledku sú to Ukrajinci, ktorí musia rozhodovať“.

Poznamenal, že pokročilé systémy protivzdušnej obrany poskytnuté Ukrajine spojencami z NATO „preukázali svoju výnimočnú účinnosť“. „Ukrajinci šikovne ovládajú tieto systémy,“ skonštatoval Stoltenberg.

Viac k témam: Charkov, Cherson, Generálny tajomník NATO, Kyjev, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinská protiofenzíva podľa Stoltenberga prekonáva očakávania a úspechy naberajú na obrátkach © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *