Ukrajincom pomáhajú aj stovky dobrovoľníkov z viacerých mládežníckych organizácií

22.3.2022 (Webnoviny.sk) – Utečencom z Ukrajiny pomáha viac ako 1700 dobrovoľníkov zo slovenských mládežníckych organizácií. Pomáhajú napríklad na hraničných priechodov v Ubli, Vyšnom Nemeckom a v mestách pri východnej hranici. V tlačovej správe o tom informovala Alexandra Virostková z Rady mládeže Slovenska.

Dobrovoľníkom z detskej organizácie Fénix sa podarilo vyzbierať v Bardejove 74 kočíkov. V Sobranciach a Kráľovej pri Senci zbierajú jedlo a drogériu pre hraničné hotspoty. Prvý kontakt s prichádzajúcimi, zháňanie ubytovania na farách a ich rozvážanie riešia mládežníci z Hnutia kresťanských spoločenstiev detí eRko.

Skauti pomáhajú nastavovať pravidlá a koordinovať

Až 150 dobrovoľníkov sa na rôzne miesta pomoci utečencom prihlásilo zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže. Podobne sa zapojilo asi dvesto členov združenia mladých Laura. Pôsobia najmä na hraniciach, starajú sa o ľudí umiestnených v záchytnom domčeku vo Vysokej nad Uhom pri Ubli, v záchytnom stanovom tábore v Humennom či v športovej hale v Michalovciach.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Celkovo asi 500 mladých ľudí zo vzdelávacieho projektu DofE (Cena vojvodu z Edinburgu) sa navyše zapojilo do starostlivosti aj o domáce zvieratá, ktoré ušli pred vojnou. V teréne sa mladí dobrovoľníci väčšinou starajú o ľudí z Ukrajiny, keď sa na 24 hodín zastavia v niektorom z improvizovaných záchytných centier a pokračujú ďalej na západ.

Vďaka veľkej členskej základni prišlo na pomoc cez Slovenský skauting asi 600 mladých ľudí, z toho 200 nečlenov. Pôsobia prevažne na hraničných priechodoch v Ubli a Vyšnom Nemeckom. „Okrem základnej podpory utečencov pomáhajú skautskí inštruktori a inštruktorky nastavovať pravidlá a koordinovať, pretože s tým majú skúsenosti. Používajú pri tom vlastné vybavenie, napríklad vysielačky, notebooky či mobily,“ vysvetlila riaditeľka ústredia Slovenského skautingu Mária Budzáková.

Saleziáni otvorili strediská pre ukrajinské deti a mládež

Pomáha aj viac ako 600 mládežníkov z rôznych slovenských stredísk Združenia saleziánskej mládeže (ZSM). Na hraniciach ZSM využíva svojich odchovancov, ktorí robili tábory na Ukrajine a teraz pôsobia aj ako prekladatelia a učitelia slovenčiny. Združenie má na Slovensku 29 stredísk, kde stále pribúdajú ľudia z Ukrajiny. Všetky strediská sú otvorené od 15:00 do 18:00 v týždni a celé dni počas víkendov pre ukrajinské deti a mládež.

Vo Vyšnom Nemeckom sa pohybujú aj dobrovoľníci zo Spoločenstva evanjelickej mládeže (SEV). „Spolu s vojakmi z ekumenickej pastoračnej služby pomáhame utečencom v polkilometrovom priestore medzi ukrajinskou a slovenskou hranicou s presunom kufrov, distribuovaním humanitárnych balíčkov zo skladu v Pozdišovciach. Zabezpečujeme prvotnú komunikáciu s utečencami, pomáhame pri poskytovaní ubytovania či odvozu,“ povedal predseda SEV Jozef Šimek. V Medzinárodnom mládežníckom centre ICHTYS vo Veľkom Slavkove sa ľuďom z organizácie podarilo ubytovať vyše 110 utečencov.

Naši roveri a strážkyne boli už v prvé dni po vypuknutí vojny v nasadení na hraniciach, keď sa namiesto plánovaných výprav vybrali na pomoc utečencom,“ hovorí prezidentka Zväzu katolíckych vodkýň a skautov Jana Hrušovská. Venujú sa vykládke kamiónov s humanitárnou pomocou, animovaniu pre deti na hraniciach, vozia zásoby, upratujú stany či triedia šatstvo.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Dobrovoľníci, rusko-ukrajinský konflikt, Skauti
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajincom pomáhajú aj stovky dobrovoľníkov z viacerých mládežníckych organizácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *