Ukrajinci sa budú môcť na Slovensku bez problémov zamestnať, stačí ak získajú status odídenca

10.3.2022 (Webnoviny.sk) – Zamestnávatelia môžu poskytnúť prácu odídencom z Ukrajiny zjednodušeným procesom vďaka statusu dočasného útočiska. Svoje pracovné ponuky môžu uverejňovať na portáli voľných pracovných miest sluzbyzamestnanosti.gov.sk.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zabezpečuje ich preklad do ukrajinského jazyka. Rezort o tom informoval v tlačovej správe.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Status odídenca

„Pre odídencov z Ukrajiny vytvárame také prostredie, aby sa čo najrýchlejšie dostali k relevantným informáciám a vhodným pracovným ponukám podľa ich odborných vedomostí a spôsobilostí,” uviedlo ministerstvo.

Podľa zákona o azyle sa osobám utekajúcim pred vojnou po požiadaní udeľuje dočasné útočisko. Na základe tohto statusu získajú doklad o tolerovanom pobyte s označením odídenec.

Zjednodušené zamestnávanie

Zamestnávateľ môže podľa zákona o službách zamestnanosti následne odídenca zamestnať bez povolenia na zamestnanie. Nevyžaduje sa ani potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta.

„Obyvatelia Ukrajiny tak získajú rovnaký prístup k pracovnému trhu ako občania Slovenskej republiky, s výnimkou štátnozamestnaneckých miest,” tvrdí ministerstvo práce. Zamestnávatelia môžu odídencov z Ukrajiny zamestnávať na pracovnú zmluvu alebo na dohodu.

Dočasné útočisko

Ak občanovi Ukrajiny poskytol štát dočasné útočisko, zamestnávateľ má povinnosť formou informačnej karty oznámiť príslušnému úradu práce údaje o zamestnaní takejto osoby, a to pri vzniku aj ukončení zamestnania.

K informačnej karte doloží aj kópiu pracovnoprávneho vzťahu a kópiu dokladu o tolerovanom pobyte na území Slovenska s označením odídenec.

Takúto oznamovaciu povinnosť si musí splniť do siedmich pracovných dní od nástupu do zamestnania alebo po ukončení pracovného vzťahu.

Tisícky neobsadených pracovných miezd

K 10. marcu tohto roka eviduje ministerstvo práce na portáli sluzbyzamestnanosti.gov.sk 82,1-tisíca voľných pracovných miest od 6,6-tisíca zamestnávateľov.

K týmto pracovným miestam majú rovnaký prístup občania Slovenska ako aj odídenci z Ukrajiny, ak spĺňajú kritériá a požiadavky na vykonávanie danej pozície, ktoré požaduje zamestnávateľ.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Občania Ukrajiny tvoria dlhodobo takmer polovicu všetkých pracovníkov z tretích krajín, teda z krajín mimo Európskej únie. V januári tohto roka ich pracovalo na Slovensku viac ako 19,3 tisíca, z toho bolo viac ako 13-tisíc mužov.

Viac k témam: dočasné útočisko, rusko-ukrajinský konflikt, Zamestnávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajinci sa budú môcť na Slovensku bez problémov zamestnať, stačí ak získajú status odídenca © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *